2. září 2017 13:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak fungoval německý plamenomet? Tankový den ukázal souboje z 2. světové války

Organizátoři připravili jako hlavní bod programu ukázku bojů mezi americkou a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Organizátoři připravili jako hlavní bod programu ukázku bojů mezi americkou a... | foto: ČTK

LEŠANY Davy příznivců vojenské historie v sobotu zamířily do lešanského vojenského muzea na patnáctý ročník akce Tankový den. Organizátoři pro ně tentokrát připravili jako hlavní bod programu ukázku bojů mezi americkou a německou armádou za druhé světové války. Účinkovaly v ní desítky příslušníků klubů vojenské historie, kteří využili i těžké stroje z válečné doby včetně tanků a obrněných pásových vozidel.

„Bylo to doprovázeno zvukovými efekty, střílelo se z těžkých zbraní typu stíhač tanků Jackson, byl tam německý plamenomet, takže to bylo i vizuálně atraktivní,“ řekl Andrej Halada z Vojenského historického ústavu Praha. Diváci na zaplněných tribunách odměnili aktéry zhruba půlhodinové scény dlouhotrvajícím potleskem.

Klíčovým bodem programu bylo i představení tanků od období první republiky až po současnost. Při defilé v aréně byly k vidění stroje československé, sovětské, americké a německé výroby a nechyběl ani legendární izraelský tank Merkava. „Terén byl po deštích rozbahněný, ale většina techniky si s tím velice dobře poradila,“ dodal Halada.

Patnáctý ročník akce Tankový den se uskutečnil 2. září ve Vojenském technickém...
Účinkovaly desítky příslušníků klubů vojenské historie, kteří využili i těžké...

Návštěvníci mohli obdivovat také nový přírůstek do sbírek Vojenského historického ústavu - pancéřovaný vůz Toyota nebo obrněné vozidlo Perun, které pro českou armádu vyvinula společnost SVOS Přelouč. Podle obchodního ředitele firmy Ladislava Péka bude mít vozidlo mezinárodní premiéru v polovině září na specializovaném veletrhu v Londýně.

Vojenské technické muzeum v Lešanech se otevřelo v roce 1996 v bývalých dělostřeleckých kasárnách. V halách, pod přístřešky a na volném prostranství představuje stovky historických tanků, kanonů, motocyklů, obrněných, nákladních a osobních vojenských vozidel. Rozsahem a složením sbírek patří mezi nejvýznamnější evropské instituce svého druhu. Unikátní je zejména sbírka československých vojenských dopravních prostředků z období 1918 až 1939 a kolekce kanonů systému Škoda.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz