1. září 2017 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lešany lákají na Tankový den. Připomene boje Američanů s Němci

Tankový den se uskuteční již po patnácté. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tankový den se uskuteční již po patnácté. | foto: MAFRA - MICHAL ŠULA

LEŠANY Ukázku střetu mezi americkou a německou armádou za druhé světové války si na sobotu připravil Vojenský historický ústav Praha (VHÚ). K vidění bude v Lešanech během 15. Tankového dne.

„Lešanské muzeum otevře své brány v 9.30. Program začíná o hodinu později, v 10.30. Hned na úvod bude představen nový přírůstek do sbírek vojenské automobilové techniky VHÚ, pancéřovaný vůz Toyota,” uvedl VHÚ.

Bojová ukázka připomínající střet americké a německé armády za druhé světové války je naplánována na 10.50. Měla by trvat téměř půl hodiny, představí se v ní desítky příslušníků klubů vojenské historie. V aréně se budou pohybovat i těžké stroje z válečné doby včetně tanků a obrněných pásových vozidel.

„Druhým klíčovým bodem programu bude představení tanků od období první republiky až po současnost. Při defilé v aréně budou k vidění stroje československé výroby, dále sovětské, americké, německé a nebude chybět ani legendární izraelský tank Merkava,” láká VHÚ.

Následovat bude prezentace současného zbrojního průmyslu – představí se vozidlo NIMR AJBAN 440A určené k přepravě několika mužů pěchoty, dále bude k vidění vozidlo vyrobené podnikem SVOS Přelouč, rovněž určené k boji i přepravě menšího počtu osob.

Vstup na Tankový den byl zdarma. Diváci si mohli prohlédnout i americké...
I letos přilákal Tankový den desítky tisíc návštěvníků.

Na Tankovém dni nebudou chybět ani tradiční doprovodné akce – ukázka výcviku služebních psů z Centra vojenské kynologie Chotyně, pro návštěvníky je připravena také vědomostní soutěž. Výherci se pak budou moci svézt vojenskou technikou přímo v aréně. Návštěvníci Tankového dne mohou rovněž navštívit zrenovovanou expoziční halu “Ostravská operace”, která ukazuje boje z jara roku 1945. V expozici, která je v provozu od roku 2005, byly nově instalovány vizuální efekty a také dvě promítací plátna: na jednom se promítá nálet sovětských bitevních letadel a na druhém frontový útok Rudé armády a jednotek 1. čs armádního sboru.

„Upozorňujeme návštěvníky Tankového dne, aby neváhali s brzkým příjezdem do areálu. Příjezdové cesty bývají většinou zaplněné auty a u vjezdu na parkoviště se tvoří kolony. Vyjeďte tedy s dostatečným časovým předstihem. Bojové ukázky na Tankovém dni budou velmi hlučné, počítejte prosím s tímto faktem, pokud do Lešan dorazíte s malými dětmi nebo s sebou vezmete např. psy či máte zvýšenou citlivost k hluku,” doplnil VHÚ.

surŠarlota Šudrychová

Najdete na Lidovky.cz