24. srpna 2010 16:23 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Chcete netradiční zakončení prázdnin? Zkuste Tankový den

Jihokorejský tank během cvičení nedaleko hranic s KLDR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jihokorejský tank během cvičení nedaleko hranic s KLDR. | foto: ČTK

PRAHA Tradiční Tankový den, který v Lešanech u Týnce nad Vltavou pořádá Vojenský historický ústav, zavede o víkendu návštěvníky do oblasti blízkého východu. Letošní, osmý ročník akce představí návštěvníků techniku a vojenské vybavení blízkého východu z doby studené války.

"Letos se zaměříme na blízkovýchodní oblast, v níž se studená válka nejčastěji měnila v tu skutečnou a v níž mocnosti zkoušely svou nejmodernější techniku," uvedla Olga Šámalová z Vojenského historického ústavu.V sobotu 28. srpna tak návštěvníci tak budou moci ve Vojenském technickém muzeu spatřit dvojici tanků, kterou dohromady nenabízí žádné jiné muzeu ve světě - jordánský těžký tank Khálid spolu se slavnou izraelskou Merkavou.

Kromě této unikátní dvojice se představí desítka dalších historických tanků - lešanskou arénu budou brázdit kolosy, jejichž hmotnost se většinou pohybuje mezi 40 a 60 tunami. "Mezi to nejzajímavější bude ale patřit i nejmenší předváděný tank. Poprvé se po nesmírně náročné čtyřleté rekonstrukci představí československý tančík Praga AH-IV-Sv," dodala Šámalová. Chybět nebudou ani ukázky bitev nebo historických vojenských táborů.

Sedmnáct vojenských kolových bojových vozidel pěchoty (transportérů) Pandur II rakouské firmy Steyr vyrobené pro českou armádu, v areálu Steyru ve Vídni.

V Lešanech se však kromě historických kuriozit návštěvníkům představí také nejmodernější technika Armády České republiky, jako je nový obrněný transportér Pandur. "Tankový den obohatí bojová ukázka Aktivních záloh Armády ČR věnovaná konfliktu v Afghánistánu," láká milovníky armádní historie Šámalová.

Informace

Areál, včetně stálé muzejní expozice s více než 450 kusy historické vojenské techniky, se veřejnosti otevře v 9.30 hodin. Od 10.30 do odpoledne probíhá v lešanské aréně bohatý program.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!