Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Táta mi chtěl Kladno rozmluvit

Česko

Dominik Hašek, Roman Turek, Jiří Šlégr... A teď i František Kaberle. Už vám ta jména něco říkají? Extraliga vítá dalšího vítěze Stanley Cupu.

KLADNO/PRAHA Jen co s mateřským Kladnem sepsal roční smlouvu, už se včera v jeho dresu proháněl v přípravě proti Budějovicím.

„Konečně zápas a ne jen samé tréninky. Hrozně jsem se těšil,“ povídal hokejista František Kaberle.

Přitom ještě loni strávil 35letý bek devátou sezonu v NHL. Jenže po rozchodu s Carolinou v létě opadal i zájem ruského Omsku, kam se těšil za Jaromírem Jágrem.

„V Kladně mám pořád klauzuli, že v případě nabídky můžu během sezony odejít do zahraničí.“

* LN To znamená, že plánujete hrát i o lukrativnější angažmá?

Dá se to tak říct, ale já bych takhle nemluvil. Chci se soustředit na extraligu, pomoci týmu do play off. Pak se uvidí, jestli tady vydržím.

* LN Proč dohoda s Kladnem trvala tak dlouho?

Protože jsme v kontraktu dolaďovali ještě nějaké detaily.

* LNA protože jste čekal, zda se ještě náhodou neozvou z Ruska?

Nabídky nebyly. Sice se o mě zajímali v Omsku, jenže ještě když jsem byl smluvně vázaný s Carolinou. Pak to utichlo. S Kladnem jsem byl domluvený už dva týdny, takže jsem z toho nervózní nebyl.

* LN Cizina je stále prioritou?

Ano.

* LN A existuje ještě šance, že byste se vrátil do NHL?

S tím už jsem se smířil. Nebo: ne smířil, spíš se tak rozhodl.

* LN Takže jste už na zámoří nadobro zanevřel?

To nechci říct, já na NHL vždycky budu vzpomínat v dobrém. S Carolinou jsem před třemi roky vyhrál Stanley Cup, to byly nádherné časy. Jenže poslední sezonu jsem proseděl více času na tribuně než na střídačce. A to už nechci.

* LN Co na podpis Kladnu vlastně říkal váš otec?

On mi ho rozmlouval, chtěl by mě mít ještě někde v zahraničí. Ale byl rád, že když se vracím do extraligy, tak alespoň sem domů. Bude mě mít více na očích.

* LNA vy tu třeba jednou s bratrem Tomášem zakončíte kariéru...

Nebylo by to špatné, ale do toho je ještě daleko. Můj brácha je o čtyři a půl roku mladší, má pořád hodně před sebou. Může se stát, že až se on vrátí na Kladno, já s hokejem zrovna budu končit.

* LN Do kolika ho plánujete hrát?

Když to půjde, tak i do čtyřiceti.

* LN To je docela odvážné...

Ale mně je výborně, opravdu. Já v Carolině prodělal vážnou operaci ramene a dostával se z toho dva roky. Teď se cítím jako ve třiceti.

* LN Na co se v Kladně těšíte?

Třeba na spolupráci s Pavlem Paterou a Martinem Procházkou. Já tu s těmi kluky přece začínal.

* LN Co se za ty roky změnilo?

Jako v Kladně? Snad jen pár nových kluků v sestavě. Jinak na zimáku je zima pořád stejná.

* LN Nemrzí vás, že padla naděje na výstavbu nového?

Jasně že jo. Hlavně fanoušci by si větší komfort zasloužili. Mně to problém nedělá. A že si budu tahat bágl sám? Přežiju to. (usměje se)

* LN Tušíte, co od extraligy čekat?

Něco jsem se dočetl. Vím, že se extraliga vyrovnává. Věřím, že v ní Kladno může sehrát důstojnou roli.

* LN Věříte nakonec i v olympijskou nominaci do Vancouveru?

To se odvíjí od toho, jak se mi bude dařit. Pozvánku bych neodmítl, ale nechci ještě tak daleko přemýšlet. Za chvíli nám začíná liga.

***

Vítězové Stanley Cupu v současné extralize

František Kaberle (Kladno) -Cenné trofeje se dočkal před třemi lety s týmem Caroliny Hurricanes, kdy ve finále proti Edmontonu vstřelil v sedmém zápase rozhodující branku. Byl hrdinou. Jenže pak mu kariéru zkomplikovalo vážné zranění ramene, z kterého se rodák z Kladna stěží zotavoval. Za svou kariéru v NHL strávil celkem devět sezon, vystřídal dres Los Angeles Kings, Atlanty Trashers a Caroliny. Zda během sezony v Kladně zůstane, záleží na případném zájmu z Ruska.

Jiří Šlégr (Litvínov) - V roce 2002 byl mezi vítěze Detroitu zapsán za jediný start v play off; ve finále hrál proti Carolině. Za Litvínov bojuje 4. sezonu v řadě. Dominik Hašek (Pardubice) -Stanley Cup získal v letech 2002 a 2008, v obou případech potom v Detroitu dočasně ukončil svou kariéru. Teď se znovu vrací. Roman Turek (Č. Budějovice) -Ač jako náhradník se těšil ze slavného poháru v barvách Dallasu, jako vůbec první český gólman v historii. V brance na jihu Čech chytá už od roku 2004.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!