9. února 2018 11:47, aktualizováno  18:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Taxikáři opět vyjeli ze Strahova. Znovu protestují proti alternativní službě Uber

Protestující taxikáři při páteční jízdě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protestující taxikáři při páteční jízdě. | foto: ČTK

PRAHA Řidiči taxi uzavřeli na pražském Strahově druhý den protestů proti službám typu Uber. Během odpoledne zhruba od 14:30 do 17:30 jezdili tam a zpět po magistrále mezi Holešovicemi a Muzeem. Znovu se chtějí sejít v pondělí ve 14:00. Kvůli nespokojenosti s tím, že protesty během tohoto týdne zásadněji pražskou dopravu nenarušily, chtějí po víkendu protestovat razantněji.

Pokyn vyrazit dali organizátoři ve 14:15. Kolona se vydala ze Strahova Chotkovými sady, trasa vedla po nábřeží Edvarda Beneše kolem úřadu vlády a na Hlávkově mostu taxikáři najeli na magistrálu. Na rozdíl od čtvrtečního protestu akce zasáhla do páteční odpolední dopravní špičky, což podle místopředsedkyně Asociace koncesionářů v taxislužbě Karolíny Venclové nebyl záměr. Je to dle jejích slov dáno tím, že někteří řidiči jezdí v noci a potřebovali se dopoledne trochu vyspat.

Páteční taxikářská demonstrace proti službě Uber.
Páteční taxikářská demonstrace proti službě Uber.

Akci monitorovali policisté i s využitím helikoptéry. Na webu vyzvali obyvatele, aby k cestám v centru města raději využívali MHD. Taxikáři protestovali proti alternativním přepravním službám typu Uber. Řidiči taxi o alternativních přepravních službách tvrdí, že jde o nekalou konkurenci. Viní stát z toho, že vůči ní nic nepodniká. V pondělí plánují další protest a chtějí pozvat k jednání na Strahov premiéra Andreje Babiše (ANO).

Venclová: Lidé nás začínají chápat

Podle Venclové budou taxikáři v protestech pokračovat, i když tím riskují úbytek klientů. Lidé však podle ní začínají jejich argumenty chápat. „Není to tak strašné, jak jsme si mysleli. Zdá se, že veřejnost se zamyslela nad našimi argumenty,“ myslí si. Dodala, že čím dál více lidí rozumí tomu, že pouze požadují dodržování zákona. 

Venclová po druhém dni protestů na Strahově vyjádřila nespokojenost s tím, že se nepodařilo výrazně narušit pražskou dopravu. Podle policejního mluvčího Jana Daňka byla dopravní situace v metropoli stejná jako každý jiný pátek, byť bez protestu by byla plynulejší.

Ve čtvrtek se taxikáři na Strahově sešli o dvě hodiny dříve než v pátek. Řidiči vyjeli ze Strahova ve dvou kolonách. Jedna jela přes Chotkovy sady, kolem úřadu vlády a přes Hlávkův most na magistrálu. Druhá sjela ze Strahova na Holečkovu ulici a poté přes Zborovskou ulici, Jiráskův most a Resslovu ulici na I. P. Pavlova, kde rovněž najela na magistrálu. Poté taxikáři dvě hodiny jezdili ve smyčce po obou trasách tam a zpátky. Část řidičů se dodržených tras nedržela a kolona se částečně rozpadla. I z toho důvodu organizátoři v pátek zvolili jednodušší trasu.

Řidičů taxi je v hlavním městě podle odhadů zhruba 8300 a vadí jim, že řidiči Uber nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Uber tvrdí, že není taxislužba, ale že nabízí spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky. Společnost včera uvedla, že se snaží hledat s městem a dalšími institucemi řešení, které by vyhovovalo všem. Řidiči taxi protestovali v Praze proti Uberu už loni, přede dvěma lety pak úplně zablokovali magistrálu u hlavního nádraží.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

ZE ŽIVOTA: Můj muž neví, jestli chce být u porodu
ZE ŽIVOTA: Můj muž neví, jestli chce být u porodu

Ahoj, jsem ve 31 tt a pochopitelně přemýšlím nad porodem. Jsem prvorodička, takže mám z toho všeho strach a chlap mi moc nepomáhá. Chce být u porodu, ale zároveň je pro něj asi důležitější být v práci, protože kdykoli se bavíme o tom, zdali si bude moci vzít volno nebo zařídit, že bude okolo termínu v práci někde kolem a ne v zahraničí, je to pro něj problém.