Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Teď chceme práva pro naše děti

Česko

  11:05
PRAHA - "Schválení registrovaného partnerství je velký kompromis, ale jde o první krok k odstranění diskriminace. Tu pociťujeme každý den," říká mluvčí Gay a lesbické ligy Kateřina Beňová.

Kateřina Beňová. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

LN Co pro vás znamená, že poslanci schválili registrované partnerství? Získali jste teď to, co jste chtěli... 
Tak zaprvé je to velký kompromis, takže nemáme to, co jsme chtěli. Zákon ještě putuje do Senátu a potom k prezidentovi, takže ještě není vyhráno.

LN I když z návrhu postupem času spousta věcí vypadla, jste spokojená s tím, že nakonec prošel? 
Určitě. Je to takový první krok na odstranění diskriminace. Ačkoliv poslanci tvrdí, že žádná neexistuje, my ji pociťujeme každý den.

LN Co podle vás poslance nakonec přesvědčilo, aby hlasovali pro tento návrh? 
Myslím si, že toto téma začalo být pozitivně vnímáno médii, bylo v poslední době hodně probírané. My jako Gay a lesbická liga jsme podávali informace, a to jak poslancům a poslankyním, tak veřejnosti. Takže se postupně utvořil obrázek, že jsme normální.

LN Zákon, tak jak byl přijat, neumožňuje homosexuální párům adoptovat dítě. Budete se to snažit změnit, nebo je na to ještě brzy? 
Na to je ještě brzo. Chceme se teď pokusit vyřešit práva dětí, které například žijí se svou biologickou matkou, která má přítelkyni. I když tyto děti jsou stejné v tom, že žijí v domácnosti se dvěma lidmi, proti ostatním jsou znevýhodněné. Největší problém je v tom, když ten biologický rodič zemře. Nechceme, aby děti putovaly do ústavu, ale aby zůstaly u toho, kdo je vychovával.

LN Zákon teď míří do Senátu, kde má většinu ODS. Mnoho jejích poslanců bylo včera ve sněmovně proti. Bojíte se, jak se k návrhu postaví horní komora?
My i v Senátu budeme dělat tu kampaň, kterou jsme dělali v Poslanecké sněmovně. Budeme o tom se senátory diskutovat. V rádiu jsem ale slyšela mluvit pana Sobotku (předseda Senátu za ODS, pozn. red.), který řekl, že to vidí nadějně. Takže uvidíme.

LN Poslanec za ODS Tomáš Dub navrhl, aby se institut registrovaného partnerství rozšířil na více osob bez ohledu na jejich pohlaví, aby existovalo mnohopartnerství. Co tomuto poslaneckému nápadu říkáte? 
Původně jsem myslela, že jde o vtip. Možná se do toho ale promítají osobní tužby pana poslance, že by chtěl dvě manželky. To ať si rozhodne sám, ale nás ať do toho netahá.

Autoři: