Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Česko

Teď se nevracejte, píše česká škola čínským studentům. Univerzity se obávají koronaviru

Lidé s ochrannými rouškami v Bangkoku. foto: Reuters

Původní zpráva
PRAHA/PEKING - Situace kolem koronaviru znepříjemňuje chod českým univerzitám. Obávají se totiž nákazy od stovek čínských studentů, kteří se mají vracet na letní semestr. Některé jim dokonce doporučily, aby zatím zůstali doma. Část jich už ale přicestovala.
  5:00aktualizováno  10:52

„Vrátili se čtyři čínští studenti, všichni jsou v karanténě na našem kampusu. Těší se dobrému zdraví, do školy nechodí,“ říká Magdaléna Straková, mluvčí Vysoké školy finanční a­ správní. Univerzita podle ní situaci sleduje a přijala v rámci zákonných možností opatření, o nichž zaměstnance i studenty informuje. Studenti, kteří se vrátili z rizikové oblasti podle Strakové dostali návod, co mají a nesmí dělat.

Studenti, kteří odletěli do Číny dostali podle Strakové důrazné doporučení e-mailem, aby návrat do Česka neplánovali a dbali pokynů domovské i zdejší univerzity. „Pokud některý z­nich nebude doporučení respektovat, musí dopředu hlásit číslo letu a ­po příletu projde 14denní karanténou na Campusu Vlkova. Nebude smět vycházet, tedy ani do školy, jinak mu hrozí disciplinární řízení,“ vysvětluje.

Rektorka Vysoké školy finanční a správní Bohuslava Šenkýřová v­ dopise zaměstnancům a studentům uvedla, že univerzita přistoupila k preventivním opatřením, aby co nejvíce eliminovala případná rizika. Situaci vedení každodenně monitoruje.

Podle mluvčí Strakové velká část čínských studentů na prázdniny domů necestovala a setrvávají v České republice na Campusu Vlkova pod dohledem čínské učitelky. „Máme o nich dobrý přehled. Víme i o několika, kteří bydlí na našem druhém Campusu Plzeňská nebo privátech. I s nimi jsme v kontaktu,“ informuje Straková. Ti jsou údajně bez zdravotních rizik a ­zahájí příští týden výuku. VŠFS také údajně vybavuje budovy dezinfekčními mýdly, prý ale primárně kvůli epidemii chřipky. 

Na Karlově univerzitě (UK) studuje okolo 360 čínských občanů. Zástupci školy jsou údajně v denním ­kontaktu s Hygienickou stanicí hlavního města Prahy, jejichž aktuálními pokyny se řídí. „UK oslovila čínské studenty na univerzitě a stejně tak jsme v kontaktu s těmi studenty, kteří měli odcestovat do Číny. Stejně tak vedeme v patrnosti i čínské studenty ubytované na kolejích UK,“ napsal serveru Lidovky.cz mluvčí univerzity Václav Hájek.

Podle něj v nedávné době přijelo na Univerzitu Karlovu z­ Číny deset lidí, kteří údajně nejsou v kontaktu s dalšími osobami. Nikdo z nich prý nehlásí žádné příznaky choroby.

UK má nyní v Číně 7 studentů přes mezinárodní smlouvy Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). A několik dalších mimo tyto smlouvy, s nimiž škola konzultuje jejich návrat do Česka.

Čína začne testovat lék na koronavir. Remdesivir vytvořil tým pod vedením Čecha

Nouzový plán v záloze

Také Vysoká škola ekonomická v ­Praze vzdělává téměř sto Číňanů. Zatím ale neví, kolik z nich na zimní prázdniny odcestovalo do Číny. „Na základě požadavku hygienické stanice tento stav mapujeme, následně budeme postupovat podle pokynů uvedené instituce,“ vyjádřila se mluvčí VŠE Martina Mlynářová.

Na jarní semestr brněnské Masarykovy univerzity (MU), který začne v druhé polovině února, mělo z Číny přijet 24 studentů.

„Postup konzultujeme s Krajskou hygienickou stanicí Brno a­ Klinikou infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno. Se studenty jsme v individuálním kontaktu,“ říká mluvčí MU Tereza Fojtová. Někteří již údajně vědí, že nedostanou víza.

Univerzita na základě konzultací s hygienou a ve spolupráci s kolejemi i klinikou infekčních chorob připravila postup pro řešení případných problémů. Na kolejích jsou podle Fojtové schopni poskytnout pokoje, kde by byli umístěni ti, kteří mají zdravotní potíže a podezření na nákazu. Domluven je i­ nouzový postup: izolace pacienta a jeho převoz do nemocnice.

V Číně jsou podle Fojtové ještě čtyři čeští studenti, které univerzita vyzvala k návratu.

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...