Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Televize nás sama navedla, hájí zásah vojenská policie

Česko

PRAHA Tři týdny po nepřiměřeném zásahu v České televizi vytáhla vojenská policie zbrusu nové vysvětlení celé akce. Soudce vydal příkaz k prohlídce i na základě dokumentu, který policisté získali přímo od lidí z veřejnoprávního média.

Zatímco redaktor Karel Rožánek nejdříve podle spisu říkal, že uveřejněný dokument už nemá, jeho kolega Jan Ouředník kopii vyšetřovatelům během Rožánkovy cesty do zahraničí poskytl. „Jednal jsem na základě doporučení našeho právního oddělení,“ říká dnes Ouředník. Vyšetřovatel jej oslovil po odvysílání březnového pořadu Události, komentáře, kde se kopie objevila a jehož je Ouředník editorem. „Dobrovolně text vydal a označil i osobu z kanceláře Karla Rožánka, která dokument k okopírování poskytla,“ vysvětluje mluvčí vojenské policie Jan Čermák.

Podle soudního spisu je tím zprostředkovatelem redaktor Richard Samko, který měl dokument přinést ze společné kanceláře s Karlem Rožánkem a po pořízení kopie znovu odnést. Samko se však nyní nechce k celé věci vyjadřovat.

Situace, kdy si zaměstnanci České televize vzájemně protiřečili, pak vedla k urychlenému vydání příkazu k prohlídce. „Souhra protikladných názorů vytvořila podmínky k vytvoření příkazu,“ potvrzuje jeho autor, soudce Kryštof Nový. Zároveň se distancuje od provedení celé akce, která je stále v šetření inspekcí ministra vnitra a vojenské policie.

Pokračování na straně 3

Dokončení ze strany 1

Česká televize však tvrdí, že původní opis je už zlikvidovaný a všechny redakce v současnosti vlastní jeho kopie. „Jednu z nich měl pan Ouředník u sebe a celkem správně neviděl důvod, proč ji neposkytnout vojenské policii,“ hodnotí mluvčí České televize Ladislav Šticha. Pro vojenskou policii však prý bylo důležité, že na základě slov editora Jana Ouředníka zjistila, že dokument se stále nachází v budově České televize. „Karel Rožánek ovšem ani sám netuší, kolikátou kopii dostal,“ reaguje Šticha. Jinými slovy - i kdyby se vojenská policie dostala k dokumentu vojenského zpravodajství, který Rožánek ukázal ve své reportáži, vyšetřovatelům by to k ničemu nebylo, protože nepoznají jeho původ.

S tím nesouhlasí soudce Kryštof Nový. I kopie z kopie podle něj může být pro kriminalisty přínosná. „Vyšetřovatelé skládají z důkazů mozaiku, znalec tak například může zjistit, jestli nebyla kopie vytištěna na papíru, který pochází z dodávky pro ministerstvo obrany,“ přemítá soudce.

Vyšetřování zásahu uvnitř vojenské policie už má dílčí závěry. Třeba se vysvětlilo, proč komando ozbrojenců vtrhlo na Kavčí hory až v pátek večer. Důvodem bylo, že soudci Novému při sepisování příkazu k prohlídce zmrzl počítač a dlouho se čekalo na jeho spuštění.

***

Klíčový papír ČT v únoru ukázala divákům tehdy už dostupný dokument vojenského zpravodajství. Kopie však prý odtajněna nebyla, proto papír tvrdě vymáhala vojenská policie.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!