28. dubna 2013 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šumava či Temelín? Dobré pro přírodu, brání se nový Ropák Chalupa

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) si z anticeny Ropák roku nic nedělá. Pokud prý titul obdržel za své postoje a činy vůči Šumavě, Natuře 2000 či dostavbě Temelína, tak si za všemi stojí a udělal by je znovu. Jsou prý dobré pro přírodu.

Chalupa svou reakci zveřejnil na stránkách ministerstva ve svém oficiálním prohlášení. V něm si mimo jiné pochvaluje, že za svůj nový titul ihned po vyhlášení obdržel desítky, možná stovky gratulací. "Často od větších, skutečných milovníků přírody než těch, kteří si na ochranu přírody jen hrají," vysvětlil ministr.

Chalupa věří ve správnost svých rozhodnutí: "Pokud jsem Ropáka obdržel za své postoje a činy k Šumavě, Natuře 2000 a k dostavbě Temelína, tak za všemi si stojím, udělal bych je znovu. Jsou dobré pro přírodu. Myslím si, že to je důkaz toho, že svoji práci dělám dobře bez zeleného šílenství."

ČTĚTE DÁLE:

Oproti svým předchůdcům, kteří jen slibovali, prý dosáhl reálných výsledků: "Připravil jsem zákon, který dvojnásobně rozšiřuje zónu s nejpřísnějším režimem ochrany přírody v Národním parku Šumava, a vyjednal jsem zejména s obcemi maximum dosažitelného. Návrh zákona považuji za největší úspěch ochrany přírody za posledních 20 let."

"Temelín není z hlediska emisí žádnou přítěží životního prostředí, na rozdíl od zvěrstev, která podporovali moji zelení předchůdci ve formě řepky, zrcátek nebo větrníků," dodává na svou obranu Chalupa.

Anticena Ropák

  • Anticenu Ropák dostal za největší antiekologický počin loňska ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), a to zejména za návrh zákona o Národním parku Šumava, za nečinnost ve vymezování chráněných území NATURA 2000.
  • Ropáka dostal Chalupa také za podporu výstavby dvou jaderných bloků v Jaderné elektrárně Temelín. Ekologové mu vytýkají zejména nečinnost v jeho funkci.

 

Veronika Šmídová
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?