15. října 2017 17:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nevídané teplo. V neděli padl teplotní rekord na 34 měřicích stanicích

Podzim (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podzim (ilustrační snímek). | foto: Lidové noviny

PRAHA Na 34 meteorologických stanicích, které v Česku měří teplotu minimálně 30 let, padl teplotní rekord pro 15. říjen. Nejvyšší teplotu meteorologové zaznamenali v Hliništi na Prachaticku, kde bylo 24,2 stupně Celsia. Rekordní teplota 24,5 stupně z roku 1988 tam ale překonána nebyla, oznámil pracovník Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Dosavadní teplotní maxima meteorologové naměřili i v sobotu a předpokládají, že vzhledem k očekávanému počasí budou teplotní rekordy překonány na některých místech i v pondělí.

„Dnešní nejvyšší teplotu mělo Hliniště v jižních Čechách, 24,2 stupně. Ale nebyl to rekord, rekord byl o tři desetiny vyšší v roce 1988,“ uvedl v neděli meteorolog.

Naproti tomu v Neumětelech na Berounsku bylo dosavadní 17 let staré maximum 23,3 stupně překonáno o tři desetiny stupně. Novou nejvyšší teplotu zaznamenala i havlíčkobrodská stanice, která měří více než 100 let. Během neděle tam teplota vystoupala na 23,1 stupně, což je 1,3 stupně více, než byl dosavadní rekord z roku 1967.

Podle předpovědi by se i v pondělí měly teploty pohybovat na stejné úrovni jako v neděli. Teplotní rekordy budou tedy zřejmě opět padat, ale kvůli očekávaným mlhám a nízké oblačnosti jich může být méně, doplnil meteorolog.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz