Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Teror v Indii: 80 mrtvých, desítky rukojmích

Česko

BOMBAJ Masakr, noc hrůzy. Tak světová média popisovala včerejší noční ničivý útok teroristů na indickou megapoli Bombaj.

Nejméně 80 lidí při něm zahynulo, 250 bylo zraněno a desítky dalších, převážně turistů, skončily v zajetí teroristů jako rukojmí.

Koordinovaný útok zahájili ozbrojenci na sedmi místech pomocí automatických pušek, granátů a bomb. Terčem jejich útoků se stala nádraží, restaurace a luxusní hotely. V pozdějších hodinách dokonce i nemocnice.

Ve městě zavládl chaos, do boje musela být nasazena i armáda.

Teroristé podle svědků hledali po městě cizince, aby je brali jako rukojmí. Zajímali se hlavně o americké a britské turisty.

Podle českého velvyslance v Indii Hynka Kmoníčka nebylo před půlnocí známo, že by mezi oběťmi byli čeští občané.

K masakru se přihlásila ve světě málo známá skupina Dekanští mudžahedíni. Publicista Jan Petránek pobývající v Indii nevyloučil, že jde o pomstu za nedávné potopení muslimské lodi v Adenském zálivu.

Pokračování na straně 6

Krvavý útok teroristů v Indii...

Dokončení ze strany 1

Ozbrojenci prý zaútočili automatickými puškami a granáty na nejméně sedmi místech v jižní části Bombaje. Televize CNN informovala, že terčem útoků se staly restaurace, hotely a nádraží. Hlavním centrem útoků se zřejmě staly luxusní hotely Tádž Mahal a Oberoi. Na záběrech z televizní stanice CNN bylo vidět hořící hotelové haly.

„Vstupní hala hotelu Tádž Mahal je v plamenech,“ řekl v televizi policejní mluvčí A. N. Roj v nočních hodinách. „Snažíme se přijít na to, kolik lidí je uvnitř,“ dodal. Policie obě budovy evakuovala, na místo se sjížděly sanitky a záchranáři, kteří pomáhali raněným lidem. Později byla na pomoc přivolána armáda. Podle zpravodajských agentur útočníci udeřili i ve známé bombajské restauraci Leopold, která je vyhledávaným místem zahraničních turistů. „Slyšel jsem výstřely, byl jsem zrovna s přáteli v kavárně Leopold,“ vyprávěl ze záchranářského nosítka Sourav Mishra, reportér agentury Reuters. „Něco mě zasáhlo, tak jsem vyběhl ven na ulici, mám zranění na ramenou,“ řekl.

Útočníci se podle všeho zaměřovali především na cizince. „Chtěli kohokoli s britskými nebo americkými pasy,“ řekl indické televizi Rakesh Patel, Brit, který byl očitým svědkem útoků na hotel Tádž Mahal. V Indii byl na služební cestě. „Měli bomby a hledali cizince,“ dodal. „Vyšli z restaurace, mladí kluci, mohlo jim být tak 20 až 25 let. Drželi dvě pistole,“ líčil Patel situaci v indické televizní stanici. Podle posledních zpráv byl při zásahu zabit člen indické protiteroristické organizace. Několik rukojmích bylo do uzávěrky tohoto vydání LN drženo v hotelu Tádž Mahal.

V Indii se za poslední dobu odehrálo několik teroristických útoků. Za většinou z nich stáli islámští radikálové, ale policie v několika případech zadržela také několik hindských extremistů.

***

(2006) 13 300 000 obyvatel: rozloha: Tádž Maháíl (Mumbai) Arabské moře 603,45 km2 Nová Bombaj Oberoi Bombaj disitrict Suburman o. Salsette Bombaj INDIE Bombaj Arabské moře Nové Dillí Bombaj

ŠIMON / LN

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...