Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Teroristu odhalí na 30 metrů

Česko

Sebevražední atentátníci, kteří v roce 2005 odpálili nálože v londýnském metru, vypadali na záběrech bezpečnostních kamer jako studenti jedoucí po ránu do školy. V batůžcích si však nenesli učebnice a sešity, ale výbušninu vyrobenou podomácku z obyčejného acetonu a peroxidu vodíku.

Dnes si může kdokoli koupit za poměrně malou částku dostatek chemikálií na výrobu výbušniny, která stačí na zničení obřího tryskového letadla. K odpálení nálože poslouží běžný mobilní telefon. Tak přivedli k výbuchu nastraženou výbušninu ve čtyřech vlacích teroristé při atentátu v Madridu v roce 2004.

Doby, kdy teroristé museli výbušninu a rozbušky buď ukrást ve vojenských skladech, nebo koupit na černém trhu, jsou nenávratně pryč. Dnes je výroba, umístění a odpálení bomby o poznání jednodušší a nenápadnější. O to obtížnější je úloha těch, kdo mají teroristickým útokům předcházet. Na celém světě se proto investují velké částky do výzkumu, který by měl boj s teroristy zefektivnit.

Vědci vyvíjejí citlivé senzory, které by zachytily stopová množství nejen klasických výbušnin, jako je trinitrotoluen, ale i podomácku vyráběných náloží z umělých hnojiv nebo rozpouštědel.

Američtí chemici z baltimorské Johns Hopkins University vyrobili polymer s vlastnostmi polovodiče, který nese na svém povrchu póry tvarované tak, aby do nich dokonale zapadla molekula výbušniny. Ty vklouznou do pórů jako klíče do zámku a zvýší celkovou vodivost polymeru. Velkou výhodou je, že polymer lze vyrábět ve velkém a poměrně levně. Mohly by jím být potaženy stěny letišť, podzemních drah, nádraží a dalších budov, jež se stávají cílem teroristických útoků. Zatím je ale tento systém detekce ve stadiu vývoje a jeho cesta do praxe bude ještě dlouhá.

V řadě případů nesou sebevražední atentátníci nálož přímo na těle a při sebemenším náznaku prozrazení ji odpálí. Vědci proto hledají způsob, jak odhalit „živé bomby“ na dálku. Pomoci by mohlo elektromagnetické vlnění s frekvencí od 0,5 do jednoho terahertzu. Tyto vlny pronikají bez omezení oděvem nebo plasty. Na některých letištích se už testují v detekčních systémech pro odhalení zbraní, které pasažéři ukrývají pod šaty.

Vědci zjistili, že mnohé výbušniny terahertzové záření pohlcují. Na těle pasažéra, od kterého se vlnění odráží, by výbušnina byla vidět jako tmavá skvrna. Zatím má tento detekční systém omezený rozsah. Za ideálních podmínek suchého a mrazivého zimního dne lze odhalit výbušninu ukrytou pod oděvem až na 30 metrů. Vzestup vzdušné vlhkosti však omezí dosah detekčního systému na pouhé tři metry. Bezpečnostní experti se shodují, že k praktickému využití bude možné využít jen aparatury schopné odhalit atentátníka s výbušninou na více než 100 metrů.

Ruku k dílu přiložili také počítačoví programátoři. Ti vyvíjejí software pro hodnocení záběrů bezpečnostních kamer, s jehož pomocí lze s předstihem zachytit přípravu teroristické akce. Program si například všimne člověka, který vynesl z auta krabici, položí ji na veřejném místě a spěchá od ní pryč. Při testech odhalily vyvíjené programy přípravu zhruba dvou třetin útoků sehraných dobrovolníky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!