Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Testy ve firmách by nemělo hradit zdravotní pojištění, myslí si Koalice soukromých lékařů

Testování zaměstnanců | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Testování zaměstnanců | foto: ČTK

PRAHA  Koalice soukromých lékařů je proti úhradě plošného testování na covid-19 a testování ve firmách ze zdravotního pojištění. Peníze budou podle nich chybět na běžnou zdravotní péči o nemocné. V otevřeném dopise to napsali ministru zdravotnictví Petru Arenbergerovi (za ANO). Na twitteru o dopise informoval prezident České stomatologické komory Roman Šmucler.

„Je zcela zjevné, že boj s covid-19 odčerpává obrovské množství prostředků k veřejného zdravotního pojištění,“ uvedla koalice, jejíž součástí jsou stomatologové, ambulantní specialisté, gynekologové a praktičtí lékaři pro dospělé a děti a dorost.

Zdravotní pojišťovny v Česku vydaly loni kvůli epidemii covidu-19 za zdravotní péči 351,9 miliardy korun. Bylo to o 13 procent více než v roce 2019, vykázané péče ale bylo podle svazu přibližně stejně. Na očkování proti covidu-19 počítají se zhruba devíti miliardami korun. Na odměny zdravotníků by měly letos dohromady vydat 12,2 miliardy korun.

Testování stálo největší zdravotní pojišťovnu VZP loni asi čtyři miliardy korun, letos počítala s 4,3 miliardy. U ní je pojištěno asi 60 procent populace, další náklady mají ostatní pojišťovny. Náklady všech sedmi pojišťoven na příspěvky na testy ve firmách budou při současné frekvenci jednou týdně celkem 480 milionů korun za měsíc.

Podle koalice by se měla efektivita nákladů zejména na plošné testování antigenními testy vyhodnotit. „Malé promile pozitivních záchytů při něm, opakovaně diskutovaná sporná kvalita testů používaných pro testování ve firmách či školách vzbuzují logické otázky, zda jejich přínos odpovídá vynaloženým nákladům,“ uvedli lékaři.

„Tyto náklady vesměs zdůvodňované snahou obnovit školství či udržet průmysl, nemůže nést systém zdravotního pojištění,“ dodali. Nelze jimi tedy podle nich zatížit nemocné občany, kteří potřebují běžnou péči z veřejného zdravotního pojištění.

„Pokud stát ze státního rozpočtu uhradí zdravotním pojišťovnám náklady na plošné testování a třeba i odměny zdravotníkům, je to nanejvýš spravedlivé a tyto výdaje nebudou brzdou jiné péče,“ dodali. Navíc bude třeba dohnat péči v prevenci a odloženou péči, zejména operace. Vítají proto debatu o dalším navýšení plateb za státní pojištěnce.

Za problematickou považují také organizaci očkování, zejména nevyužité kapacity praktických lékařů, kteří by mohli očkovat až 50 tisíc lidí denně. „Díky systému přidělování vakcín, který jednoznačně preferuje očkovací centra, není dopřáno naočkování ani osobám z nejkritičtějších skupin, kteří dávají z nejrůznějších důvodů přednost očkování v jim důvěrně známém prostředí ordinace jejich praktického lékaře,“ napsali ministrovi.

Chronických pacientů a lidí nad 70 let čeká na očkování v ordinaci podle nich 350.000 a v očkovacích centrem dostávají přednost mladší a zdravější lidé. „Považujeme za vhodné využít stávajících kapacit již existující sítě zdravotnických zařízení, namísto vzniku alternativní sítě očkovacích center na jedno použití,“ dodali.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...