Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Vláda vyloučila Rusy z boje o Dukovany. Uškodíte sobě, vzkázala mocná firma

Jaderná elektrárna Dukovany. foto: ČTK

Praha - Očekávané, ale velmi třaskavé rozhodnutí padlo. Ruská společnost Rosatom je definitivně venku z výběru stavitele nového jaderného bloku v Dukovanech, rozhodla v pondělí vláda. Firma odvětila, že tento verdikt poškodí zdejší průmysl.
  18:37aktualizováno  23:09

Nejde jen o 160 miliard korun jako předpokládanou cenu projektu, ale hlavně o přístup ke strategické zakázce pro členskou zemi Evropské unie a NATO. Mocná firma vlastněná ruským státem přišla o šanci stavět – ať už jako hlavní dodavatel či součást konsorcia – novou část Dukovan, starší ze dvou atomových elektráren na českém území.

MACHÁČEK: Vrbětice, Dukovany, geopolitika a energetika

Vláda v pondělí odpoledne rozhodla, že Rosatomu nezašle takzvaný bezpečnostní dotazník. Jde o vstupenku do samotného tendru – stát si jeho prostřednictvím prověří, zda firma či její partneři pro něj nepředstavují riziko. A kabinet Andreje Babiše (ANO) ve světle kauzy Vrbětice usoudil, že s ruskou stranou nemá smysl něco podobného vůbec vyplňovat. Rozšiřování Dukovan má zajistit do budoucna energetickou soběstačnost země – elektřinu má vyrábět od roku 2036.

Bezpečnostní prověřování zájemců má začít na konci dubna a skončit v listopadu. Dotazníky přijdou zřejmě triu z původních pěti zájemců: americko-kanadskému Westinghousu, francouzské EdF a korejské společnosti KNHP. Vláda se dušuje, že pro Rosatom nezbude místo ani jako subdodavateli.

„Toto je ošetřeno v zadávací dokumentaci, která jasně říká, že dodavatelem kritické jaderné technologie může být subjekt pouze ze země EU nebo NATO. V tuto chvíli můžeme říct, že je vyloučeno, že by se Rosatom stal spoluhráčem kohokoliv z těchto aktérů v rámci konsorcia,“ popsal vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Rosatom: Chtěli jsme zakázky pro vaše firmy

Rosatom nenechal verdikt bez povšimnutí. Své vyloučení označil za netržní a politické rozhodnutí, citovala prohlášení firmy agentura Interfax. Tímto krokem podle něj Česko uškodí vlastnímu průmyslu, protože ruský návrh počítal se zapojením stovek českých a evropských společností, v jehož rámci mohly být uzavřeny kontrakty za miliardy eur.

„Byli jsme vždy stoupencem poctivé tržní soutěže, která zákazníkovi zaručuje nejlepší technologické návrhy za nejpřitažlivější cenu,“ uvedl Rosatom v prohlášení.

Otázkou je, zda vládní postoj nemůže mít pro Česko další byznysové důsledky. „Odvety se nebojíme,“ řekl pro Lidovky.cz krátce po včerejším jednání vlády Havlíček.

Už před třemi týdny kabinet rozhodl, že do „dotazníkové“ fáze nevpustí čínského dodavatele CGN. Velké emoce následně vzbudila skutečnost, že ve stejné chvíli neskončily i naděje podobně problematického Rosatomu. Před další účastí obou firem ve hře o Dukovany varovaly tajné služby, postup vlády kritizovala opozice i vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl, který nedlouho poté ve funkci nedobrovolně skončil.

Zásoby na tři roky. Jaderná elektrárna Dukovany má paliva z Ruska dostatek

„Společnost CGN nemá referenci mimo území Číny, s výjimkou nehotového projektu v Pákistánu. Neprošla v kombinaci bezpečnostních a referenčních ukazatelů. Rusové měli negativní stanovisko bezpečnostní, v technologiích a referencích prošli,“ vysvětlil o víkendu vicepremiér Havlíček, proč dosud dělal rozdíly mezi firmami z těchto velmocí.

Nový blok v Dukovanech je jakýmsi náhradním projektem za neúspěšný plán rozšíření kapacity Temelína. ČEZ před sedmi lety ukončil tendr kvůli tomu, že nedostal státní záruky od tehdejší vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Bez nich se do nejistého podniku nechtěl pustit.

O nové podobě Dukovan se jedná od roku 2019. Už nyní je jisté, že tentokrát nebudou rizika na straně polostátní společnosti ČEZ. Projekt má mít na starosti její dceřiná firma Dukovany II. Původně se měl ČEZ na financování podílet, aspoň v přípravné fázi. Z toho ale sešlo, vláda rozhodla o tom, že celý účet vystaví dodavatel státu. Výběr dodavatele by měl být hotový do roku 2024, výroba elektřiny v novém bloku má započít o dalších dvanáct let později.

Autor: