Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

To nebylo jen osobní selhání

Česko

Spatřovat hlavní zdroj pro pochopení minulého vývoje naší společnosti jen v materiálech, které jsou nalézány v archivech represivních složek komunistického režimu a objevování novodobých Sabinů znamená nebezpečně odvádět pozornost od mechanismů a technologie komunisty provozovaného režimu. Spatřovat v komunistickém Československu pouze totalitní stát sui generis, znamená přistoupit na názory, že antihumánnost a nemorálnost bývalého režimu nebyly důsledkem komunistické ideologie, ale jen činnosti či selhání konkrétních lidí.

Proto jde strach z dezinterpretace takzvané kauzy Milana Kundery. Co kdo sleduje označováním Kundery za agenta či konfidenta a jeho oznámení na SNB o tom, že se dozvěděl o návratu muže, který předtím emigroval, za udání? V policejním záznamu není ani slovo, že šlo o zprávu od agenta či tajného spolupracovníka, naopak Milan Kundera je uveden plným jménem s nacionáliemi. Co kdo sleduje, když pomíjí to, nač upozornil čtenář Horák, když napsal, že šlo o člověka, který „byl v roce 1950 jedenadvacetiletým komunistou“, a je proto „stěží myslitelné, že by takový nesplnil svou povinnost, to jest neupozornil patřičné orgány na krajně podezřelou osobu, s největší pravděpodobností příslušníka západní rozvědky“?

Kundera selhal už předtím Kdybychom prošli všechny procesy od roku 1948 do konce padesátých let a analyzovali další tragické zlomy v osudech milionů lidí, zjistili bychom, že prstem na druhé neukazovali pouze agenti či konfidenti, ale naopak nejvíc právě obyčejní komunisté a strachem demoralizovaní horlivci, zmanipulovaní pro potřeby komunistického snu. Byl to čas našich Pavlíků Morozovů neváhajících ve jménu ideologické představy vztáhnout ruku i na nejbližší.

Badatelé, historici, publicisté a literární vědci se nyní předhánějí, kdo je z nich lepším amatérským psychologem, navíc s empatií pro sociálně psychologické klima před více než půlstoletím, kdy většina z nich nebyla na světě, nebo ještě příliš krátce, aby definovali, proč muž dnes slavného jména učinil to, co učinil. A vůbec je nezajímá, že dnes slavný spisovatel neselhal až oznámením o návratu údajného emigranta, ale už tenkrát, kdy se přiklonil ke komunistické ideologii a připojil se k jejímu zločinnému tažení za ovládnutí světa.

Proto jde strach z dezinterpretace takzvané kauzy Kundera jen jako jeho osobního selhání a z přehlížení mefistofeleské mechaniky a postupů komunistického režimu, který ze svých věrných, byť by se nám jevili sebevzdělanějšími a sebenadanějšími, systémově dělal mravní hyeny či dokonce vrahy. Cui bono?

O autorovi| Vladimír Bystrov, publicista

Autor:

Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku
Vyhrajte rodinné vstupné do BRuNO family parku

Jestliže vás trápí proměnlivé jarní počasí, máme pro vás tip, kam vyrazit, když počasí zrovna nepřeje. BRuNO Family Park v Brně se postará o zábavu...