Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

To není aféra, to je hrozba silou

Česko

tvrdí ministr obrany Alexandr Vondra k podezření, že se během evropského předsednictví přeplácela soukromá firma ProMoPro

ROZHOVOR TÝDNE Alexandr Vondra

Od čtvrtka je ve vzduchu otázka, proč firma ProMoPro za audiovizuální služby během předsednictví EU dostala 776 milionů korun. Vicepremiérem pro Evropu byl tehdy Alexandr Vondra.

* LN Takže proč?

Tak za prvé: to nebylo jenom audiovizuální zajištění, ta legenda, že měli na starosti ozvučení a za to inkasovali 766 milionů, tak to se člověk samozřejmě vyděsí. Jenže to byl i pronájem a provoz veškeré konferenční techniky – tedy včetně audiovizuálních služeb, včetně zajištění tlumočení, včetně propojení vnitřních okruhů s médii a funkcí hostbroadcastera, což je poskytovatel pro média, včetně slabo- a silnoproudu, pokud kapacity nestačily, a včetně systémové integrace. To je smlouva na pronájem techniky, její provoz a s tím související služby. Což je mnohem širší úkol než jenom nějaké ozvučení.

* LN Kolik akcí zajišťovaných firmou ProMoPro nakonec bylo?

V Praze za ten půlrok byly čtyři summity: jeden s Obamou, druhý kvůli založení Východního partnerství, třetí kvůli plynovodu Nabucco a čtvrtý, to byl job-summit na Barrosovu a Sarkozyho žádost, jakási reakce na ekonomickou krizi. Původně se přitom počítalo jen se dvěma summity v Bruselu. Nakonec se konaly tři v Bruselu a čtyři tady. Kromě toho se u nás konalo celkem čtrnáct ministerských zasedání, z nichž některá měla svým rozsahem charakter summitu úplně na nejvyšší úrovni – viz schůzka ministrů zahraničí na Hluboké. Nebo společná schůzka ministrů spravedlnosti a vnitra v Praze. No a nadto se uskutečnilo přes 300 pracovních zasedání, z nichž zhruba polovička se konala v Kongresovém centru Praha.

* LN Takže průměrný náklad na jedno takové zasedání mohl být –

– ale to se dá hrozně těžko spočítat. Ty akce se lišily. Na Hluboké, která je nezasíťovaná, neboť tam nikdy nic podobného nedělali, byly náklady samozřejmě daleko vyšší než v zasíťovaném Kongresovém centru. Nicméně každý, kdo kdy pořádal mezinárodní konferenci, která vyžaduje tlumočení do vícero jazyků a kde je třeba stavět média centra pro novináře, tak ví, že tyhle služby a tato technika tvoří naprosto nejvyšší položku v rozpočtu. Pražský summit NATO je obecně považován za příklad úsporně zorganizované akce. A tenhle pražský summit trval tři dny a stál 300 milionů. Konferenční technika a její systémová integrace stály 130 milionů, skoro polovičku celkových nákladů.

* LN Je těch 766 milionů přiměřených?

Neumím to posoudit. Samozřejmě že když člověk slyší takové číslo a spojí si ho s ozvučováním, nebo dokonce s osvětlením, jak zněly první zprávy, tak si řekne: to bych taky bral. Všichni jsme předpokládali, že náklady budou nižší. Ale náklady stoupaly s tím, jak stoupal i počet těch akcí. Pokud výdaje na organizaci centrálně řízených akcí za půl roku činily asi dvě miliardy, tak se částka 766 milionů rovná zhruba 40 procentům – a to ve mně takový údiv nevyvolává.

* LN Nejničivějším dojmem působí, jak ta audiovizuální položka zdraží devětkrát: z 85 nad 766 milionů. Jak si to vysvětlujete?

Já tu smlouvu mezi Úřadem vlády a ProMoPro ani nevyjednával, ani nepodepisoval a ani neviděl. Nicméně jsem se s ní seznámil, když jsem se dozvěděl, že přijde útok. Takže – to je rámcová smlouva, v níž žádná limitní částka právě proto, že je rámcová, není uvedena. A protože se předem nevědělo, kolik schůzek bude a kde – některá ministerstva měnila lokace v běhu – tak to nešlo udělat jinak než jako smlouvu s ceníkem různých prací.

* LN Kde se vzalo těch 70 a 15, tedy dohromady 85 milionů?

To byl odhad v nějakém referátníku, který provázel obsah té smlouvy. Tato částka je tam ale výslovně specifikována jako částka za pronájem – v uvozovkách – železa, tedy různých technických zařízení. Nezahrnuje ani další služby s obsluhou toho železa spojené, ani všechna zasedání konaná mimo Kongresové centrum, a už vůbec ne jednání, o nichž bylo rozhodnuto později – včetně těch čtyř summitů. Asi si pamatujete, jak francouzský prezident Sarkozy, zřejmě proto, aby se v Evropě ukázal, neustále naléhal, aby Evropa předvedla akceschopnost. A my jako předsedové jsme mu nemohli říct: zapomeň na to, nemáme peníze.

* LN Takže firma ProMoPro vydělala na Sarkozyho neposednosti?

Kdokoliv, kdo se na organizaci summitu podílel, mohl psát děkovný dopis zejména do Francie.

* LN Těch 70 plus 15 milionů se týká pouze Kongresového centra?

Pouze Kongresového centra Praha a pouze audiovizuálního a tlumočnického pronájmu techniky.

* LN Takže těch 85 milionů se nikdy netvářilo jako celková suma, ale jako dílčí částka?

Přesně tak. Měl asi vzniknout manipulativní dojem, že Vondra není žádný svatý princ a žemá máslo na hlavě. A když se vypustí dvě čísla, která spolu vůbec nesouvisí, tak to každého trkne do očí a pomyslí si: á, tak oni byli nakonec desetkrát dražší. Jenže to je nesmysl.

* LN Zůstala firmě ProMoPro provize 150 milionů korun, že dohodila část zakázky dodavatelům?

Fakt nevím, já jsem s tou smlouvou nebyl ani seznámen, znám ji teprve pár týdnů. Takže nemám dost informací, abych ji hájil. Ale jedním z klíčových důvodů byl přece exkluzivní vztah mezi ProMoPro a Kongresovým centrem Praha, takže my jsme mohli pokusit se domluvit s někým jiným, ale to by znamenalo dodatečné náklady. Jiná firma by si stejně musela najmout zařízení ProMoPra a nevěřím, že by to vyšlo levněji.

* LN Ředitel Kongresového centra Michal Kárník tvrdí, že ta exkluzivita tak zásadní nebyla, že by se prostě natáhly jiné kabely.

Já nevím, co tvrdí dnes, ale pokud jsem si zjistil, tehdy psal výslovně na papír, že by změna firmy způsobila veliké problémy a dodatečné náklady.

* LN Jak si vysvětlujete, že si vítězná firma najme jinou a za dohození prací si účtuje takové provize?

Ale u velkých kongresů je přece všude na světě naprosto běžné, že si hlavní dodavatel na trhu pronajímá techniku od všech okolo. Všichni si půjčují od všech. Firmy totiž obvykle nejsou schopny si všechno zajistit samy, protože to prostě celý rok vůbec nepotřebují. Nikdo tady nemá tolik mikrofonů, tolik televizí. Summit, kde se tlumočí do sedmadvaceti jazyků, vyžaduje sedmadvacet budek a veškeré zařízení k tomu – systémové rozvody a integrace. To není jednoduchá záležitost. U nás se to konalo během předsednictví a pak se to u nás zase deset let konat nebude. Příště se nějaká megaakce bude konat třeba v Dubaji nebo v Japonsku. Čili ta zařízení putují po celém světě a nikdo není takový blázen, aby je měl ve skladu a použil jednou za deset let.

* LN Vyplatí se pořádat takhle nákladné a přitom efemérní akce? Nedělá se ten cirkus moc draze?

Dokud budeme součástí mezinárodního společenství, no tak na nás občas přijde řada. Rád bych ale zdůraznil, že neplánované náklady na předsednictví byly dvě miliardy. Zbylá jedna a půl miliardy, to byly peníze v rozpočtu jednotlivých ministerstev, které by ta ministerstva utratila stejně, pouze tím, že bylo předsednictví, tak si je alokovala na věci s předsednictvím související. Ty peníze by se utratily tak jako tak. No a dvě miliardy jsou 80 milionů eur, což za předsednictví utratí každá jiná srovnatelná země.

* LNV El País nedávno psali, že velké Španělsko loňské předsednictví přišlo na 41 milionů dolarů.

Nevím, kolik to stálo Španěly, ale nevěřím, že by to byla konečná částka. Slovinsko, Rakousko, Finsko, Holandsko, srovnatelné předsednické země před námi utratily také kolem 80 milionů eur.

* LN Zdůrazňujete, že smlouvu podepisoval vedoucí Úřadu vlády Jan Novák. Expremiér Topolánek ale namítá, že ministři formálně neměli pravomoc smlouvu podepisovat a že Novák ji sice podepsal, ale vy za ni zodpovídáte.

Já se politické odpovědnosti v žádném případě nezbavuji. Ale v právu i v životě platí, že co je psáno, to je dáno. Já když jsem začal jako místopředseda vlády to předsednictví připravovat, tak jsem se na to samozřejmě ptal, proč nejsem v oběhu materiálů zařazen jako člověk, který nese přímou zodpovědnost za rozhodnutí, která nesou finanční dopady. A bylo mi řečeno, že po této stránce jsem podřízen vedoucímu Úřadu vlády.

* LN To vám řekl kdo?

No kupříkladu Jan Novák.

* LN Že jste mu podřízen?

Ano. Že nejsem správce kapitoly. Vyslechl jsem si od něj dokonce, že mou výhodou je, že nenesu odpovědnost za hospodaření.

* LN Novák byl přece jen úředník a vy vicepremiér. Říkal vám něco podobného i premiér?

Já už si nepamatuji, jestli jsme o tom mluvili s premiérem. Ale pamatuji si, že všichni zaměstnanci, kteří byli přijímáni na Úřad vlády, aby posílili tým pro předsednictví, byli formálně schvalováni vedoucím Úřadu vlády nebo jeho lidmi.

* LN Od koho pocházelo rozhodnutí, že vy neponesete zodpovědnost za hospodaření?

To byl asi dlouhodobě nastavený systém. Asi i předchozí vicepremiéři vlády měli takové postavení.

* LN Podle Topolánka je od vás nehoráznost svalovat svoji odpovědnost na vedoucího Úřadu vlády.

Znovu: já nemám ve zvyku vyhýbat se odpovědnosti vůbec. Ale co je psáno, to je dáno, praví stará právnická zásada.

* LN Jan Novák říká, že konkrétně tuhle smlouvu s vámi projednával a vy jste ho požádal o urychlené vyřízení té smlouvy a ujistil, že je připravena dobře.

Já si na žádné takové jednání nevzpomínám. Podle mého on o tom jednal s lidmi na Úřadu vlády. Všichni jsme následně věděli, že z té smlouvy vyplynou větší náklady kvůli vyššímu počtu akcí. To nebylo žádné tajemství. Pak jsme kvůli dodatečným summitům šli do vlády žádat o přidělení dalších peněz.

* LN Co tu znamená plurál?

Všechno jsme řešili společně s ministerstvem financí.

* LN Vy s Miroslavem Kalouskem?

Myslím, že já byl předkladatelem, ale všechno se dělo ve spolupráci s ministerstvem financí. Žádný jeho odpor jsem tehdy nezaznamenal. Vláda o navýšení peněz jednala dvakrát a nikdy u toho nebyla kritická diskuse. Nadšení jsme z toho nebyli nikdo, ale všichni jsme chápali, že nám nic jiného nezbývá.

* LN Nám Mirek Topolánek řekl, že když jste chtěl další půlmiliardu, výzva vlády k redukci byla silná.

Jakou půlmiliardu? Na summit s Obamou jsem žádal 50 milionů do kapitoly Úřadu vlády a 20 milionů do kapitoly ministerstva vnitra na bezpečnostní opatření. Druhá žádost byla na ty tři summity – celkem asi za 230 milionů. Takže jenom za ty summity navíc máte náklady 300 milionů. Pak ty dodatečné ministeriády, například Hluboká skoro za 60 milionů. Myslím, že by se to do té třičtvrtěmiliardy snad poskládalo.

* LN V novinách na začátku kauzy padla věta, že vás s šéfem firmy ProMoPro spojuje vášeň ke golfu. Znáte se z golfu nebo jinak?

V České republice je registrovaných asi 60 tisíc golfistů. Na hřiště můžete, jen pokud jste registrovaný u České golfové federace a pokud máte splněnou určitou výkonnost, takzvaný handicap. Aby člověk tu výkonnost neztratil, musí absolvovat desítky turnajů ročně. A turnaje jsou hromadné akce, tak to já nevím, jestli tam nebyl. Ale já jsem se s panem Veselým viděl myslím dvakrát, když jsem v roce 2002 připravoval summit NATO. Tehdy tu firmu certifikovalo NATO jako organizátor. NATO tehdy dospělo k názoru, že u nás jejich požadavky splňují jen oni, jinak by to musel být někdo ze zahraničí. Během příprav předsednictví jsem se s ním nesetkal a zcela jistě jsem s ním nešel hrát golf.

* LN Proč jste se vlastně vrhnul na golf? Je to pro vás statusová věc?

Mně bude padesát, v práci furt někde stojím nebo sedím a potřebuju pohyb. A se svou postavou kdybych někam chodil běhat, vypadal bych legračně. U nás má golf ještě asi pořád nálepku statusové záležitosti z počátku budování kapitalismu. Ale pro mě je to pohyb, jehož jsem ještě schopen, aniž bych se zranil (smích – pozn. red.).

* LN Na čtvrteční tiskové konferenci jste novináře upozornil na souvislost s vaší snahou vyčistit ministerstvo obrany. Co přesně si máme dávat do souvislostí?

Já jsem dostával vzkazy, že tím, jaké jsem tu na obraně spustil změny, jsem různým zájmovým skupinám šlápnul na kuří oko. To neříkám kvůli tomu, abych brečel, že se místo ministra obrany stávám jakýmsi ministrem války. To asi k mé práci patří. Mně už několik lidí na podzim říkalo, že ta kontrola, která na podzim začala, zapadá do tohohle schématu. Ministerstvo financí mělo do průběhu předsednictví dokonalý vhled, dokonce samo za Eduarda Janoty předkládalo účetnictví, které nic nezpochybňuje. Na ministerstvo obrany z financí žádnou kontrolu neposílali.

* LN Vidíte za celou akcí Miroslava Kalouska nebo jeho náměstka Martina Bartáka?

Já se k tomu nebudu vyjadřovat.

* LN Setkal jste se na obraně s výhrůžkami?

Jasně. To za vámi přijde osoba, kterou trochu znáte, a vyřídí vám: když to tady budete takhle dělat dál, budete mít potíže. Od koho přichází, samozřejmě přímo neřekne. S tím jsem ale musel počítat. Obrana není diplomacie, kde sedíte a mluvíte o vznešených věcech. Tohle je o penězích, o životě, o smrti.

* LN Vám někdo vyhrožoval na životě?

Tak občas to padne, že může přijít nějaká újma mně nebo rodině.

* LN Tohle říkala ta osoba, kterou trochu znáte?

No... Nemá cenu se tím tady zabývat. Kdo to byl, to já neřeknu. Ale ve vojenské terminologii je to hrozba silou. A po ní následuje použití síly. (smích – pozn. red.)

O autorovi| S MINISTREM OBRANY HOVOŘIL Daniel Kaiser

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!