Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tohle v televizi neuvidíte. Ratha zatkli s krabicí. To je zajímavé, řekl nad penězi

Davida Ratha přivádí ochranka k soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Davida Ratha přivádí ochranka k soudu. | foto: ČTK

PRAHA V soudní síni byl dnes vidět nejatraktivnější videozáznam kauzy Rath: vůbec poprvé se veřejně promítaly záběry, na nichž je vidět zatčení bývalého poslance Davida Ratha. "To je zajímavé," řekl Rath, když policisté otevřeli krabici naplněnou po okraj penězi.

Květen 2012.  Rudná u Prahy. Krátce po osmé hodině večer. "Už jde," je slyšet v úvodu policejního záznamu, kdy kamera ještě míří na silnici před domem Kateřiny Pancové. O chvilku později už se v záběru objeví David Rath, který přichází ke stříbrnému superbu s černou igelitkou Humanic v ruce. Na sobě má fialový rolák, šedé sako, džíny a bílé tenisky.

Když si všimne skupiny policistů, nakročí jako bych chtěl pokračovat v chůzi. Tašku s krabicí si přítáhne více k tělu . Nakonec se však zastaví. Před garáží domu odloží krabici na zem. Policisté mu začínají citovat paragrafy, na jejich základě jej zadržely. Rath je ještě stačí upozornit, že v brašně má "střelnou zbraň". V tašce policista bleskurychle nahmatá malý kolt v pouzdře, později v ní ještě najde teleskopický obušek.

"Víno od kolegyně..."

Černovlasá policistka Rathovi vysvětluje, že jej zatýkají, přestože nemají souhlas sněmovny. "Věc nesnese odkladu," říká kriminalistka. "Víte, že mám poslaneckou imunitu?" ptá se Rath ještě policistky. "Ano, to nám ale nebrání v zatčení," odpovídá policista předem naučenou větou. Rath mlčí. Rysy v obličeje má ztuhlé. Občas naštvaně vyšpulí rty.

O chvíli později je za Rathovými zády slyšet řev komanda a zvuk rozbitého okna. To se příslušníci Útvaru rychlého nasazení dobývají do vilky, z níž Rath odešel. 

Záběr dál ukazuje, jak policistka telefonuje státnímu zástupci a sděluje mu, že zadrželi poslance České republiky. Vyšetřovatelka žádá žalobce, aby vyrozuměl předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou. Kameraman několikrát najede na krabici, která stále stojí Rathovi u nohou. Stále je v igelitové tašce, stále je přelepená páskou.

K prohlídce se mezitím dostavil svědek - takzvaná osoba nezúčastněná. Rath zatím slyšel pouze to, že jej policisté zatkli kvůli úplatku. "Jakému úplatku?" ptá se policistů.  Jeden z policistů mu říká, že jde o zakázku na rekonstrukci zámku Buštěhrad. "Mám jen hotovost v peněžence. Jen jsem dostal od kolegyně víno, že mi ho dává, ať si ho doma vypiju," říká policistům a dívá se směrem ke krabici na zemi.

Peníze místo vína? "To je zajímavé"

Poté, co vyndá svou peněženku a telefon, policista ho začne prohledávat. Kamera zabírá tašku s krabicí u jeho nohou. 

"Co je v té tašce?" ptá se policistka. 

"Mám za to, že je v ní víno," říká Rath.

Neveřejný záznam

Záběry ze zatýkání David Ratha se na veřejnost nedostanou. Mohli je vidět pouze ti, kteří dnes dorazili na 11. den líčení procesu s Davidem Rathem. Během něj soudce Robert Pacovský zakázal pořizování jakýchkoli obrazových záběrů.

Béžovo-hnědá krabice je přelepena lepící páskou. Policista v rukavicích dva pruhy strhne. 

"Víno to nebude," ujede detektivovi, když otevře víko. 

"To je zajímavé," odvětí pouze Rath. Velké překvapení v jeho hlase vytušit ale nelze.

Detailní záběr ukazuje, že je otevřená krabice s nápisem Malbec 2011 až po okraj naplněna bankovkami. Jsou v ní vyskládány ve dvou řadách.

Z Rathovy hnědé brašny policista mezitím vytáhne teleskopický obušek. Rath se rezignovaně opře o vrata garáže a dívá se směrem od krabice. Kamera několikrát přitáhne jeho tvář. Je bílá. Jako by se z ní vytratila veškerá krev.

ČTĚTE TAKÉ:

Blesky fotoaparátu a policisté policisté krabici zavřou, zalepí páskou a vloží do bílého do bílého pytle, který sešijí a zapečetí. Rath po celou dobu mlčí. Nakonec ještě podepíše protokol o tom, že vše bylo řádně zapečetěno. Klíčový videozáznam končí, operace trvala 32 minut.

Podrobný popis citlivého videozáznamu je důležitý hned ze dvou důvodů: jednak by neměl opustit soudní síň, soudce Robert Pacovský nedovolil přítomnost kamer. A druhý, mnohem důležitější důvod: Rath se snaží trestní senát přesvědčit, že peníze do krabice podstrčila policie. "Počítal jsem si to a na devět minut zmizela z hledáčku," řekl Rath v čtvrtek u soudu. "Z mých pohledů je jasné, že jsem se zabýval úplně něčím jiným. Nevím, co se s tou krabicí dělo," tvrdí. 

Je pravdou, že kamera po celou dobu nemířila na krabici. Opakovaně se však u ní zastavila. A stála vždy na stejném místě u Rathových nohou. A co víc: ani David Rath, ani nezúčastněná osoba na záznamu neprotestují. Opravdu by si Rath nevšiml, že mu krabici odnášejí, když mu stála u nohou?Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....