Pátek 18. června 2021svátek má Milan 31 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Uvažuji, že ten přejezd zrušíme, řekl Ťok u zraněného strojvůdce ze Studénky

Strojvedoucí Jan Černý, který při tragickém neštěstí na přejezdu u Studénky... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Strojvedoucí Jan Černý, který při tragickém neštěstí na přejezdu u Studénky... | foto: České dráhy/www.zeleznicar.cz

PRAHA Ministr dopravy Dan Ťok navštívil zraněného strojvůdce Pendolina Jana Černého. Ten při červencovém neštěstí u Studénky přišel o nohu. „Velmi mě to překvapilo. Je plný plánů o tom, jak bude jako invalidní sportovat,“ popsal setkání Ťok.

Tragédie se stala v červenci tohoto roku. Tehdy se na železničním přejezdu u Studénky srazil kamion s vlakem Pendolino. Při neštěstí zemřeli tři lidé a další byli zraněni. Strojvedoucí Jan Černý, který byl v době nehody na nejexponovanějším místě, přišel o nohu, měl rozdrcenou pánev a problémy s krční páteří.

„Chtěl jsem ho poznat a poděkovat mu za jeho duchapřítomnost. Velmi mě překvapilo, že je plný energie a dívá se na svět pozitivně a chce sportovat. To mě nabilo i lidsky,“ uvedl šéf rezortu dopravy Dan Ťok (ANO).

Na přejezd vjel v době nehody polský řidič kamionu, i když blikala světelná signalizace. Po stažení závor se zastavil na kolejích. Přestože měl strojvedoucí na reakci jen několik málo vteřin, pohotově začal brzdit, varoval cestující a utekl z kabiny směrem dál do vlaku.

Vyprošťování oběti srážky pendolina a kamionu ve Studénce.
Řidič polského kamionu stačil před střetem  s pendolinem pouze popojet

„Udělal, co měl. Zasáhlo ho to až někde u druhého třetího sedadla. Pomohl tomu, že vlak zůstal na kolejích a náraz byl mnohem rozumnější. Zachoval se jako profesionál,“ uvedl Ťok s tím, že si prý Černý na celou událost pamatuje.

Právě kvůli jeho reakci nemělo neštěstí více obětí. „Bral to jako samozřejmost. Říkal, že podle něj by tak zareagovali všichni,“ dodal ministr.

Nehoda ve Studénce - pendolino smetlo kamion stojící na železničním přejezdu.

Zrušit, nebo nezrušit?

Ministerstvo dopravy také začalo uvažovat o tom, že daný přejezd ve Studénce zruší. Z minulosti je známo hned několik případů, kdy neukáznění řidiči nerespektují blikající světla a i přes padající závory vjedou na přejezd.

Účet pro Jana Černého

  • Chcete přispět na sbírkový účet na podporu strojvedoucího Jana Černého?
  • Libovolnou částku můžete zaslat na účet: 4026277399/0800
  • „Je to neskutečný pohodář a typ člověka, na kterého se nemůžete mračit. Když se řekne Honza, nikdo nemůže říct, že by ho někdy naštval nebo mu něco udělal. V tom je to pro mě ještě smutnější,“ uvedl už dříve pro server Lidovky.cz Jiří Běhounek, Černého kolega a kamarád (více čtěte ZDE).

Starosta Studénky se k tomuto plánu prozatím nechtěl vyjadřovat, neboť není oficiální. Každopádně variantu zrušení přejezdu nepovažuje za nejlepší.

„Je frekventovaný, ale je to přejezd jako každý jiný. Že na něm řidiči nedodržují stanovená pravidla, je problém jiný. Připravujeme dopravní značení a ten, kdo nebude dopravní obsluhou, na něj nemůže vjet,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz starosta Lubomír Šobich.

Na podporu svého kamaráda založili lidé ze železnice konto. Finanční částkou přispěli nejen Černého kolegové z Česka, ale například i z Německa či Polska (více čtěte ZDE). Aktuálně je na účtu více než 3,5 milionu korun.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?
Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?

Pitný režim vašeho miminka je stejně důležitý jako kvalitní strava. Maminky ale často neví, jak je to s ním u kojenců a batolat. Stačí mateřské...