27. srpna 2013 12:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tomio Okamura půjde se svým hnutím Úsvit do sněmovních voleb

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Tomio Okamura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura | foto: ČTK

PRAHA Hnutí Úsvit přímé demokracie bude kandidovat v letošních sněmovních volbách. Ohlásil to jeho zakladatel, podnikatel a senátor Tomio Okamura. Chce v ČR prosadit prezidentský systém, odvolatelnost politiků, trestní a hmotnou odpovědnost soudců a státních zástupců nebo sociální podporu jen pro ty, kdo "vedou řádný život a řádně vychovávají svoje děti".

Okamura, který bude jedním z volebních lídrů, této souvislosti odmítl obviňování z populismu. Okamura by chtěl, aby jeho hnutí ve volbách získalo nejméně deset procent hlasů, a mohlo tak ovlivňovat kroky budoucí vlády. "Neusilujeme o vstup do vlády, klidně budeme opoziční stranou, na které bude záviset vláda," prohlásil.

Budoucí vládu by pak hnutí podpořilo za splnění klíčové podmínky, že prosadí zákon o obecném referendu bez omezení otázek pro hlasování. V něm by pak hnutí chtělo prosadit přímou volbu poslanců a senátorů a odvolatelnost politiků.

ČTĚTE TAKÉ

Hnutí bude v rámci svého desetibodového programu podle Okamury prosazovat zákon o prokázání původu nabytého majetku v hodnotě nad 20 milionů, a to se zpětnou platností podle daňových přiznání. Neprokázaný majetek by se zdaňoval 100 procenty, nebo by byl zabaven státem, uvedl senátor.

Lídry představí Okamura za týden

Poslanec Radim Fiala (dříve ODS), který bude dalším volebním lídrem, řekl, že hnutí bude prosazovat snížení daně z přidané hodnoty na předchozí úrovně 14 a 20 procent a také snížení spotřební daně z pohonných hmot. Navrhuje také tříleté moratorium na změny v daních a poplatcích. DPH by se podle něj měla odvádět jen ze zaplacených faktur a ze zákona by mělo zmizet ručení za nezaplacenou daň u obchodních partnerů. Hnutí chce také zpřísnit imigrační politiku.

Všechny lídry hodlá hnutí představit za týden, jejich skladbu chce Okamura přizpůsobit velkým politickým stranám. Je prý vyzýván, aby kandidoval proti předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi nebo místopředsedovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi. Na kandidátkách hnutí spolupracuje s různými občanskými iniciativami, jedná také se stranou Moravané.

Lidovky.cz, ČTK
  • 3Diskuse
Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj