Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

TOP 09 stojí za Kalouskem. Zahrál dobrou hru, říká Laudát

Ministr financí Miroslav Kalousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Miroslav Kalousek. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA TOP 09 nevidí na postupu svého 1. místopředsedy Miroslava Kalouska nic špatného. Opozice se ale pustila do ostré kritiky.

To, že si Kalousek vymyslel historku o existenci tajné nahrávky ze schůzky šéfredaktorů českých deníků a zpravodajských týdeníků, je podle poslance a předsedy pražské TOP 09 Františka Laudáta v pořádku. Podle něj neměl jinou možnost.

"Kalousek měl nějaké informace, že se šéfredaktoři novin chystají upřednostňovat svůj vlastní ekonomický zájem před objektivním informováním lidí (o důchodové reformě, pozn. red.), což je alarmující. Ale kdyby jen řekl, že toto hrozí, tak z něj udělají média hlupáka a lháře," řekl pro LN Laudát.

Nic jiného Kalouskovi nezbývalo, domnívá se Laudát
Proto podle něj bylo oprávněné, že si Kalousek pro šéfredaktora MF Dnes vymyslel historku o tajném videozáznamu, aby si informaci ověřil.

"Kalousek zahrál dobrou hru. Na tom, co udělal, nevidím nic špatného. Nic jiného mu nezbývalo," dodal Laudát.

K tématu:

Tématem schůzky šéfredaktorů byla příprava společného prohlášení a dopisu pro členy vlády, Senátu a Poslanecké sněmovny, kterým by vyzvali k nezvyšování sazby DPH pro tisk a knihy. Hovořili také o ekonomických dopadech, které by tento krok na mediální trh měl.

Schwarzenberg je v Bruselu
Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg nechtěl téma komentovat. "Jsem teď v Bruselu. Vím o tom pouze z jedné smsky a do té doby, než budu mít podrobnější informace, tak se k tomu vůbec nebudu vyjadřovat," řekl LN. 

Podle poslance Petra Gazdíka (TOP 09) sice Kalousek nezvolil nejvhodnější formu, ale nejde o nic vážného. "Žertování na téma tajných nahrávek nepovažuju za šťastné. A tím je ta věc pro mě vyřízená," uvedl.

Podobně se k věci staví i poslanec Pavol Lukša (TOP 09). "Řeší se teď velké věci, možná jenom někomu tečou nervy víc, než je zdrávo. Ale já bych za tím nic složitého nehledal," uvedl pro LN.

Kalouskovým blafováním se ve čtvrtek zabýval i poslanecký klub strany. "Seznámil se s prohlášením, které pan ministr vydal, a vyjádřil s tím souhlas a podporu," popsal poslanec Daniel Korte. Naopak grémium ODS se jednáním ministra financí na schůzi vůbec nezabývalo.

Nepřehlédněte:

Kalousek zase pije, tipuje Rath
Opozice zaujala postoj opačný a neváhá skloňovat slovo rezignace. Středočeský hejtman David Rath (ČSSD) uvedl, že má z Kalouskova chování dojem, že má ministr financí problém s alkoholem.

"Dělá to na mě dojem, že zase pije. Přece střízlivý člověk při smyslech nemůže nejprve tvrdit, že má nahrávku a je z ní šokován, aby vzápětí řekl, že nic nemá. Je to na jeho okamžitou rezignaci a dle mého soudu i na návaznou protialkoholní léčbu," uvedl pro ParlamentníListy.cz Rath.

Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka odpovídá Kalouskovo jednání současné politické kultuře. "Chápu, že to má ministr financí těžké, ale je pro mne otřesné, že se snížil k takovému jednání. Říct někomu: mám nahrávku, pojďte se bavit, to je jak ze čtvrté cenové skupiny," dodal Zaorálek.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach si navíc myslí, že Kalousek nahrávku z novinářské schůzky skutečně má. "Mám obavu, že pan Kalousek nežertoval. Pokud se takto vyjadřuje jeden z nejvyšších ústavních činitelů, je to podivné. Obávám se, že nějaké záznamy skutečně mít může a co následovalo dnes, je spíše PR, jak celou věc zahladit," uvedl pro LN.

Připustil, že by jeho strana mohla žádat o vyvození důsledků. "Výzvy k rezignaci přijít mohou, ale dokud se nenajde několik rozumných koaličních poslanců, kteří už nebudou chtít držet tuto vládu, budou to spíš výkřiky do tmy," řekl Škromach.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...