Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Pospíšil: TOP 09 by měla do voleb zapojit Kalouska. Pokles preferencí strany souvisí s chováním vůči němu


Jiří Pospíšil | foto: Michal SváčekMAFRA

Premium Rozhovor
Vládní straně TOP 09 již druhý předvolení průzkum v řadě od agentury Median přiřkl méně než pět procent, což je hranice pro vstup do sněmovny. Konec v aréně domácí politiky „topce“ zřejmě nehrozí. S největší pravděpodobností bude ve sněmovních volbách v roce 2025 kandidovat v koalici Spolu – tedy s ODS a KDU-ČSL, obdobně jako v roce 2021.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Nervozita je ale ve straně velká, a to i kvůli nadcházejícím eurovolbám. Koalice do nich i přes názorové rozdíly jde také společně, aby se do příštího roku nerozštěpila. Někteří členové TOP 09 se obávají, že by strana nemusela obhájit své dva europoslance, a to i přesto, že pořadí kandidátů na listině Spolu bylo sestaveno velmi pečlivě – stopku dostali všichni, kdo mohli nějak překvapit.

Supi kroužící, hledající. Propadlých hlasů by byla škoda

Právě to byla podle Jiřího Pospíšila, který TOP 09 vedl mezi lety 2017 až 2019, chyba, která se nesmí opakovat. „Měli bychom se bavit o tom, jak Miroslava Kalouska zapojit do příštích parlamentních voleb,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz. Kalousek je jedním ze dvou zakladatelů TOP 09. Ani Pospíšil, nynější europoslanec, nebyl na kandidátku svou stranou vpuštěn a po deseti letech v europarlamentu končí.

Lídryně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se nyní pokusila odvrátit pokles preferencí změnou ministra pro vědu a výzkum: odstranila „neviditelnou“ Helenu Langšádlovou, nahradit by ji měl ekonom Pavel Tuleja.

Lidovky.cz: Bude výměna stačit?
Ctím právo předsedkyně TOP 09 takové rozhodnutí učinit. Až čas ukáže, zda výměna byla ku prospěchu, či nikoliv. A jestli má paní předsedkyně právo na výměnu v kabinetu, tak za ni také nese politickou odpovědnost.

Ukáže-li se, že krok s výměnou ministryně neměl žádnou logiku, že nepřinesl lepší a rychlejší dokončení reforem v oblasti vědy a výzkumu a zároveň ani onu větší mediální pozornost – více lajků, jak bylo řečeno –, jde to opět za lídryní.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí
Svatý grál na ekzém a suchou pokožku u dětí

Produkty Atoderm od značky Bioderma jsou skvělou volbou pro péči o citlivou a suchou nebo atopickou pokožku. Slibují nejen hloubkovou hydrataci,...