Pátek 13. září 2024, svátek má Lubor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

TOP 09 hrozí koncem vlády. Dodržte koaliční smlouvu, tlačí na ODS

Česko

  15:25aktualizováno  17:06
PRAHA - TOP 09 se s důrazným apelem obrátila na svého vládního partnera ODS, aby dodržel koaliční dohodu o rozpočtu a penzijní reformě. Vláda, v níž jeden z partnerů není schopen dostát závazkům, by podle TOP 09 nemohla naplňovat svůj program, a ztratila by tak smysl existence.

Petr Nečas a Miroslav Kalousek ve sněmovně. foto:  František Vlček, Lidové noviny

O usnesení předsednictva strany informovala mluvčí Alžběta Plívová. Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura předpokládá, že poslanci ODS prezidentem vetovaný zákon, který má od příštího roku zavést druhý pilíř penzijní reformy, podpoří.

NEČAS POD TLAKEM

Podle premiéra Petra Nečase by vláda, přežívající na "pomyslném politickém ARO" v důsledku toho, že jeden z koaličních partnerů nebude schopen dodržovat koaliční dohody a smlouvy, nemá smysl, Platí to podle něj i za situace, že oním nespolehlivým vládním partnerem bude jeho vlastní strana. Podle Nečase je v takové situaci jediným poctivým řešením nový mandát pro novou vládu, která by vzešla z voleb.

Kalousek: Doufáme, že ODS je dospělá politická strana

ODS premiéra Petra Nečase se potýká s vnitřními problémy poté, co šest jejích poslanců nedávno potopilo Senátem vrácený vládní balíček daňových změn, pro který i oni původně ruku zvedli. Vláda, která jej potřebuje ke vzniku připravovaného rozpočtu na rok 2013, jej nyní předložila v nezměněné podobě znovu a spojila s ním svůj osud.

Buď se poslanecký klub ODS dohodne uvnitř a bude schopen tuto dohodu prosadit se svými koaličními partnery a pak má smysl o té dohodě informovat. Anebo se nedohodne a pak to bude mít své konsekvence," podotkl Nečas. Postoj TOP 09 jej prý nepřekvapil. "Opravdu nemá význam, aby vláda pokračovala, aby nějakým způsobem přežívala nebo byla na nějakém pomyslném politickém ARO (jednotce intenzivní péče) a uměle vyživována, uměle držena u života," myslí si.

Podle ministra financí a místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska by vláda bez dodržení dohod nenaplnila své priority a ztratila by smysl. "My pevně doufáme, že ODS jako dospělá politická strana bude schopna dodržet dohody, které uzavřela," poznamenal.

Vyjednávání s rebely

Petr Tluchoř, jeden z rebelujících poslanců ODS, souhlasí s tím, že vláda má smysl jen tehdy, když bude plnit své dohody a sliby. "Vláda se však ve svém programu dohodla a lidem slíbila provést reformy, ne zvyšovat daně," poznamenal Tluchoř. Jeho skupina prý nechce konec vládní koalice, ale plnění jejích slibů.

"My nemáme žádný problém s důchodovou reformou jako takovou, ale nechceme, aby se platila z neustálého dalšího a dalšího zvyšování daní," vysvětlil. "My se chováme jako samostatně myslící poslanci. To, že má pan prezident (Václav Klaus) v poslední době občas podobné názory jako my, nás možná těší, ale nic to neznamená," dodal Tluchoř.

Situaci zkomplikovalo prezidentovo veto

"Tak jak bylo deklarováno panem premiérem a ostatními, tak já si myslím, že kolem důchodů nebude žádná divočina," řekl při příchodu na jednání klubu ODS jeden z rebelujících poslanců Tomáš Úlehla. Situaci zkomplikovalo také pondělní veto prezidenta Klause, který do Sněmovny vrátil jeden ze zákonů upravujících druhý pilíř penzijní reformy.

Měl umožnit její spuštění od ledna 2013. Prezident argumentuje nedostatečnou společenskou shodou a také nejistou ekonomickou situací.

"Já předpokládám, že ano," řekl Stanjura na dotaz, zda bude klub ODS hlasovat o této předloze jednotně, i když podotkl, že klub o vráceném zákonu bude ještě v říjnu jednat. "Koaliční smlouva platí, je tam jasný závazek to podpořit," dodal. Poslanec ODS Boris Šťastný, jehož postoje se nyní od vládního názoru liší a nikdy proti prezidentovu názoru nehlasoval, před novináři nechtěl ani naznačit, jak se při přehlasovávání prezidentského veta zachová. "Měli bychom tu situaci řešit klidnou cestou. Je to jenom práce, je to politika," podotkl. "Vážnou debatu" o postoji k prezidentskému vetu očekává prý až během týdnů.

Jednotné hlasování proti vetovanému zákonu ohlásili sociální demokraté. Šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc také uvedl, že vláda by neměla přistoupit na prohlášení některých penzijních fondů, že by se dala reforma spustit od ledna i bez vetovaného zákona vyhláškami.

Autoři: ,

Neviditelná rovnátka vs. tradiční zámečky: Proč volit moderní přístup?
Neviditelná rovnátka vs. tradiční zámečky: Proč volit moderní přístup?

Teprve po třicítce jsem začala řešit zdraví svého chrupu a postupně jsem se dostala až do rukou odborníků ze Světa rovnátek. Jak vypadá život s...