Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Topolánek táhne celou ODS ke dnu

Česko

  15:15
PRAHA - Premiér a šéf občanských demokratů Mirek Topolánek táhne podle poslance ODS Vlastimila Tlustého nejsilnější vládní stranu dolů. Podle průzkumů veřejného mínění nyní ODS ztrácí na opoziční ČSSD víc než deset procent. Tlustý soudí, že za propadem stojí odklon ODS od volebního programu. V Otázkách Václava Moravce kritizoval způsob, jakým Topolánek informoval o své dovolené v Itálii a jakým řídí vládu.

Tlustý. foto: ČTK

Premiér podle něj negarantuje dodržování principů ODS a nechává ministrům v legislativě volnou ruku. Tlustý se ve sněmovně už postavil proti zákonu o majetkovém vyrovnání státu s církvemi, dnes konstatoval, že nezvedne ruku pro zákony, jimiž chce upravit fungování policie a tajných služeb ministr vnitra Ivan Langer. Od prvopočátků kritizuje daňovou reformu ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL), tvrdí, že pokud stát letos vybere na daních o osm procent víc než loni, odporuje to předvolebnímu slibu ODS snížit daně.  

Naše nové zákony jsou socialističtější, než kdyby je dělali socialisté
Langrovy předlohy jsou podle Tlustého horší, než které předkládal jeho předchůdce František Bublan (ČSSD). Jde o jasné posilování policejního státu, což není principem ODS, tvrdí. Za problémy vidí Tlustý Topolánkovu neschopnost vést legislativní práce. "Předseda ODS není garantem dodržování základních principů, nechá ad hoc každého činit, co uzná za vhodné. Prostě nové zákony, které se týkají policie a zpravodajských služeb, jsou socialističtější, než dělali socialisté," konstatoval.

Langer doufá, že Tlustý změní názor. "Jsem přesvědčen, že až se seznámí se změnami z ústavně-právního výboru a branného výboru, které podpořili všichni poslanci ODS, změní názor," sdělil. Sněmovní ústavně-právní výbor navrhl 21. května omezit některé pravomoci, které mají policisté získat na základě nového zákona o policii. Výbor ze zákona škrtl ustanovení, podle nějž by policista mohl žádat průkaz totožnosti jen kvůli "poskytnutí informace nebo vysvětlení".

Poslední kapkou byla prý Topolánkova cesta do Itálie
Poslanci také zpřísnili podmínky, za nichž bude policie moci vypnout mobilní telefony. Omezit by se podle nich měla i možnost policie zveřejňovat kvůli vyšetřování osobní údaje o občanech či právo vstupovat do soukromých prostor i provozoven. Tlustý podle svých slov hájí principy občanských demokratů, nebojí se, že se stane pro své názory nezařazeným poslancem.

K vystoupení proti premiérovi Tlustého přiměla podle jeho vyjádření "poslední kapka", kterou bylo informování o Topolánkově cestě do Itálie. "Silná politická osobnost nemůže jet na cestu, ve které je zkombinovaná trochu dovolená, trochu výlet s kamarády a trochu výlet s ministry. Není možné, aby byl celé veřejnosti ukázán vztyčený prostředník," konstatoval.

Jedná premiér v Itálii o privatizaci Letiště Praha?
Předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek naznačil, že Topolánek mohl s italským premiérem Silviem Berlusconim ovšem také mluvit o italské společnosti Autostrade, která se neúspěšně snažila prosadit projekt mýtného v  Česku a na Slovensku. Rádio Česko s odkazem na podnikatelské kruhy uvedlo, že čeští zástupci mohli v Itálii jednat také o privatizaci Letiště Praha, o které projevila zájem italská společnost Save. Důležitým tématem byla prý i energetická bezpečnost - konkrétně o zájmu České republiky koupit podíl v ropovodu Tal, který přivádí ropu z italského Terstu do německého Ingolstadtu.

Autor: