Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Trafiky pro rebely z ODS prošetří policie

Česko

  13:26aktualizováno  16:05
PRAHA - Exposlanci Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa (všichni ODS) podle advokáta Václava Lásky vzali úplatek přijetím výhodných postů, uplatil je prý premiér Petr Nečas (ODS). Trojice složila mandát a poslanci, kteří je nahradili, pomohli vládě prosadit daňový balíček. Šnajdr a Fuksa se pak dostali do čela významných firem, Tluchoř podle médií získá místo v ČEZ.

POslanci Radim Fiala, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa. foto: ČTK

"Městské státní zastupitelství v Praze provedlo dohled nad postupem Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1, které věc uložilo. Městské státní zastupitelství tento postup shledalo předčasným a uložilo Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1, aby oznámení postoupilo policejnímu orgánu k prověření," řekla mluvčí státního zastupitelství Štěpánka Zenklová serveru iDnes.cz.

Složení mandátů a získané trafiky

Poslanci Šnajdr, Tluchoř a Fuksa složili v listopadu poslanecký mandát kvůli sporům o vládní daňový balíček. S pomocí hlasů poslanců, kteří je ve Sněmovně nahradili, poté Nečasův kabinet balíček prosadil a zažehnal několikatýdenní vládní krizi. Šnajdr byl následně jmenován do dozorčí rady společnosti Čepro, Fuksa zamířil do čela Českého Aeroholdingu a.s.

Trafika jako úplatek

Spolupracovník Transparency International Láska argumentoval ve svém trestním oznámení tím, že poslanci se svých mandátů vzdali kvůli Nečasovu příslibu, že získají významné posty ve společnostech s majetkovou účastí státu. Takové jednání podle Lásky nejen naplňuje skutkovou podstatu trestných činů podplácení a přijetí úplatku, ale je také pro společnost mimořádně škodlivé, protože deformuje výkon mandátu poslance a volební právo občanů České republiky. Premiér Nečas už dříve označil Láskovo oznámení za absurdní.

Nečas o kritice trafik:

Obvodní státní zastupitelství nepostoupilo případ policii, protože prý oznámení neobsahovalo takové skutečnosti, na jejichž podkladě by bylo možné učinit závěr o podezření ze spáchání trestného činu. Žalobkyně Šárka Pokorná podle Lásky uvedla, že advokát předkládá pouze úvahy a spekulace bez konkrétních důkazů. Městské státní zastupitelství pak podle právníka nyní rozhodlo, že postup Pokorné byl nezákonný.

"Mé trestní oznámení tak putuje k policejnímu orgánu a pánové Šnajdr, Tluchoř a spol. se mohou chystat na policejní výslech," napsal v pátek na Facebooku Láska.

Václav Láska.

"Jasně, klidně se může stát, že po jejich výslechu bude věc stejně odložena. Ale okolnosti celé věci už budou nuceni do policejního protokolu vysvětlit. A případné odložení věci se stane s řádným odůvodněním (alespoň v to věřím)," dodal.

Kompromis přes čáru nebo běžná praxe?

Udělování trafik rebelujícím poslancům se nedočkalo kritiky jen u advokáta Lásky nebo opozičních politiků I uvnitř ODS se názory na vykoupení důvěry Nečasovy vlády liší.

Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová označila udělování trafik jako kompromis přesahující meze. "To považuju za kompromis, který šel přes čáru, za hranu," uvedla. Podle ní jde o chybu, za kterou se omluvila. Souhlas s Němcovou vyslovil i Jiří Pospíšil.

Problém s udělováním funkcí bývalým poslancům, ministrům nebo vysokým státním úředníkům nemá například Boris Šťastný, který se v anketě pro server Lidovky.cz vyslovil, že jde o zcela běžnou praxi.

Anketu mezi občanskými demokraty naleznete zde:

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...