24. dubna 2011 19:23, aktualizováno 25. 4 19:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tragické Velikonoce. Od pátku zemřelo 13 lidí

Pomníčky podél silnic - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pomníčky podél silnic - ilustrační foto | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA O právě vrcholícím prodlouženém víkendu zemřelo na silnicích v Česku dosud osm lidí. Za celé loňské velikonoční svátky zemřelo podle policie šest, předloni 15 a před osmi roky dokonce 25 osob. Od pátku, kdy začaly zvýšené policejní kontroly, si dopravní nehody vyžádaly podle předběžných statistik již 13 obětí. Další lidé utrpěli těžká zranění. Mezi postiženými byli opět i motorkáři.

Na řidiče tak letos příliš neměly vliv policejní výzvy k větší opatrnosti ani zhruba 150 regionálních dopravněbezpečnostních akcí, které policie přichystala zejména na pátek a dnešek, kdy se předpokládala zvýšená hustota provozu a z toho plynoucí větší rizika pro řidiče. Policie se při akcích zaměřuje na požívání alkoholu, rychlost, správné předjíždění, použití bezpečnostních pásů a dětských sedaček.

Podle pracovníků Centra dopravních informací doprava na silnicích v Česku zesílila mezi 15:00 a 16:00, zatím je na úrovni nedělního odpoledne, kdy se lidé po volnu vracívají domů. Komplikace vznikly odpoledne například na 58. kilometru dálnice D1, kde se po nehodě několika aut vytvořila zhruba šestikilometrová kolona vozidel.

Mezi řidiči, kteří letošní velikonoční svátky nepřežili, bylo opět několik motorkářů. Třiatřicetiletý muž havaroval po poledni v obci Drachkov na Benešovsku, kde na silnici nezvládl ve vysoké rychlosti stroj. V Dolní Branné na Trutnovsku podlehl těžkým zraněním spolujezdec na motocyklu. Už v pátek pozdě večer zahynul devatenáctiletý motorkář, který na silnici mezi Dolní Lutyní a Věřnovicemi nezvládl stroj, sjel ze silnice a narazil do stromu.

Tragické byly i následky dalších nehod. Dvě oběti si vyžádala havárie osobního vozu v Tanvaldu na Jablonecku v sobotu večer. Auto v zatáčce vyjelo ze silnice a spadlo do řeky. Čtyřiasedmdesátiletý muž zemřel na místě, jeho o tři roky mladší žena po převozu do jablonecké nemocnice.

Muž a žena zahynuli v sobotu odpoledne také při dopravní nehodě na silnici u Pyšel na Benešovsku. Řidič fabie vyjel z nezjištěných příčin do protisměru a tam narazil do kamionu. U Uherského Brodu zase v sobotu zemřel jednašedesátiletý muž, který nezvládl předjíždění druhého vozu.

Další lidé si z karambolů odnesli těžká zranění. Například na jihu Čech se od pátku těžce zranilo sedm lidí, někteří byli převezeni do nemocnic v kritickém stavu. Ve Šlapanicích u Brna se dnes před polednem střetla sanitka s osobním autem, zraněni jsou čtyři lidé.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz