31. prosince 2010 17:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tragický konec roku: horolezec spadl ze skály, chlapce srazilo auto

Vrtulník záchranné služby - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrtulník záchranné služby - ilustrační foto | foto: ČTK

Smutnou bilanci si připsaly poslední dny roku 2010. Při autonehodách zemřelo několik lidí včetně třináctiletého chlapce, kterého při přecházení silnice ve čtvrtek v podvečer srazilo auto. Více než hodinu se záchranáři pokoušeli chlapce oživovat. V Českém ráji se zase v pátek ze skály zřitil horolezec. Na místě byl mrtvý.

Třináctiletého chlapce U Višňové na Příbramsku ve čtvrtek v podvečer porazilo auto. Podle mluvčí příbramské policie Moniky Schindlové se kolize stala před 17:00 na silnici I/18. Sedmatřicetiletý řidič Škody Octavia jedoucí směrem od Sedlčan se střetl s dítětem, které přecházelo u autobusové zastávky.

Chlapec utrpěl těžké zranění hlavy, hrudníku a břicha a jeho stav byl kritický. Bezprostředně po nehodě se mu zastavilo srdce. "Do příjezdu sanitního vozu se jej snažili oživit svědci nehody, záchranáři si poté resuscitaci převzali," dodala tisková mluvčí krajských záchranářů Tereza Janečková.

Srdce nevydrželo
Během oživování, která trvalo 78 minut, se záchranářům několikrát podařilo u chlapce obnovit srdeční akci, ale vzápětí následovala další zástava. Dítě nakonec těžkým mnohočetným zraněním podlehlo. "Záchranáře, kteří pro záchranu života chlapce udělali maximum, tragická událost je velmi zasáhla," dodala mluvčí.

Čtěte také


Autonehoda si vyžádala dva mrtvé a tři zraněné
Další tragédie se stala v pátek na silnici I/35 blízko obce Cerekvice nad Loučnou na Svitavsku, kdy při nehodě dvou osobních aut zahynuli dva lidé a další tři osoby jsou zraněné. Informovala o tom mluvčí Zdravotnické záchranné služby Helena Škuligová. Podle mluvčí byla vozovka zřejmě namrzlá.

Autobus srazil otce se dvěma dětmi
Naštěstí jen s drobnými poraněními vyvázl otec s dvěma dětmi, které v obci Jihlávka srazil v pátek autobus. Autobus havaroval při projíždění zatáčkou. Pětadvacetiletý řidič nezvládl řízení, dostal smyk a vjel na chodník. Policisté u něj dechovou zkouškou nezjistili požití alkoholu, řekla jihlavská policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Nehoda se stala kolem 10:00. V autobuse nebyli žádní cestující. Otec s dětmi byli po nehodě převezeni k dalšímu vyšetření na chirurgickou ambulanci v Počátkách, uvedl primář krajských záchranářů Miroslav Havlík. Policejní vyšetřování příčin nehody ještě nebylo ukončeno.

Rok 2010 v obrazech

Ze skály se zřítil horolezec. Záchranáři mu už nemohli pomoct
V Českém ráji zemřel v pátek odpoledne po pádu ze skály horolezec. Zřítil se z výšky zhruba 60 metrů. Neštěstí se stalo kolem 14:30 v Sedmihorkách na Semilsku. Když na místo dorazili záchranáři, muži už nedokázali pomoci. Lékař konstatoval smrt, řekl ředitel Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Stanislav Mackovík.

Tragédie se stala v obtížně přístupném terénu. Své zřejmě udělalo i počasí. V Libereckém kraji od rána mrholí a teploty se pohybují nízko pod bodem mrazu. Zledovatělé jsou silnice, namrzají auta, stromy i skály. "Přestože počasí není právě ideální, měli jsme připravený i vrtulník s podvěsem. Vzhledem k výšce, z jaké horolezec spadl, ale moc šancí na přežití neměl," přiznal Mackovík.

ČTK, Lidovky.cz