Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trestní oznámení může podat každý osel, vzkazuje magistrátu Vodrážka

Česko

  7:00
PRAHA - Vedení Prahy by si mělo lépe prostudovat smlouvy, komentoval exstarosta Prahy 5 Milan Jančík trestní oznámení, podle něhož je spoluodpovědný za prodej městských pozemků pod cenou. Vinu odmítá i starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS), který v tom vidí předvolební boj.

David Vodrážka foto: ČTK

"Obecně lze říci, že trestní oznámení dnes může podat každý osel (i obviněný) na kohokoli. Vzhledem k tomu, že je před volbami, mě to nepřekvapuje. Sám si však jakéhokoli protiprávního jednání nejsem vědom," napsal Vodrážka v reakci pro Lidovky.cz.

Spolu s dalšími 22 lidmi figuruje v trestním oznámení, které podal pražský magistrát v čele s primátorem Tomášem Hudečkem (TOP 09). Ten skupinu podezřívá z toho, že prodali městské pozemky na Vidouli a ve Stodůlkách za třetinu běžné ceny.

Pod přísnou kontrolou

Milan Jančík a David Vodrážka na regionálním sněmu ODS v roce 2010

V akciové společnosti TCP Vidoule figuroval vedle Vodrážky například i Milan Jančík. "Já jsem byl z titulu starosty Prahy 5 v představenstvu společnosti od roku 2003," připustil Jančík. I proto ale považuje trestní oznámení na svou osobu za "účelové a neopodstatněné".

"Možná by si jeho autor měl prostudovat všechny souvislosti. Základní smlouva byla podepsána již v roce 2001 (období primátora Jana Kasla) a všechny další kroky orgánů TCP Vidoule se řídily její dikcí," hájil se Jančík v reakci pro Lidovky.cz. Navíc veškeré prodeje pozemků probíhaly pod přísnou kontrolou a se souhlasem dozorčí rady, valných hromad a auditorů, dodal exstarosta a bývalý člen ODS Milan Jančík.

ČTĚTE TAKÉ:

On je společně se Zdeňkem Kovaříkem v trestním oznámení zmiňován nejčastěji, neboť právě jejich podpisy jsou pod většinou údajně nevýhodných smluv.

Prodej pozemků? Nevzpomínáme si

Naopak někteří politici, kterých se trestní oznámení týká, si ani nevzpomínají, že by se za jejich působení ve společnosti nějaké pozemky prodávaly. "Nemám povědomí o tom, že by se v době, když jsem tam byl, rozhodovalo o prodeji nějakých pozemků," řekl pro ČTK bývalý zastupitel hlavního města Viktor Pázler (KSČM). A obdobně reagoval i senátor Miroslav Škaloud (ODS). "Vůbec si nejsem vědom, že bych se podílel na nějakém prodeji pozemků," řekl s tím, že ve společnosti působil v letech 2000 až 2003.

PSALI JSME:

K prodeji stavebních pozemků za zlomek tržní ceny mělo docházet v letech 2000-2010. Většinu z nich získala společnost Skanska, která na nich postavila bytový projekt. Celková cena pozemků byla podle primátora 440 milionů korun, městská akciovka TCP Vidoule za ně však podle vedení Prahy inkasovala jen asi třetinu.

"Není mojí rolí zjišťovat, zda škoda byla způsobena vlastní realizací dobře míněného projektu, nebo zda společnost byla už s tímto nekalým cílem založena," uvedl primátor.

Seznam osob uvedených v trestním oznámení jako podezřelí:

Zdeněk Kovařík, Miroslav Škaloud, Bohumil Mach, Slavoj Vrbický, Jan Gregor, Miloš Máša, Milan Jančík, František Hoffman, Jan Choděra, Karel Matouš, Ondřej Pecha, Jaroslav Kafka, Vladislav Mareček, Martina Šandová, Petr Holík, Vladimír Říha, Zdeněk Trojan, David Vodrážka, Michaela Kozlová, Vítězslav Jaroš, Viktor Pázler, Tomáš Chvála

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...