Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 8 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Trestní zákoník podpoří i ČSSD

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Vztahy mezi dvěma nejsilnějšími politickými stranami ODS a ČSSD nejsou po volbách zrovna ideální. Přesto se najdou témata, na kterých se shodnou. Koaliční strany se totiž s opoziční ČSSD dohodly, že budou spolupracovat na schválení nového trestního zákoníku.

Má to však jeden háček. Předpokladem pro schválení zákona totiž je, že žádní poslanci nebudou v druhém čtení předkládat kontroverzní pozměňovací návrhy.

„Jsem optimista a doufám, že se všichni poučili z minulého volebního období, kdy zákon ztroskotal na jediné věci a skončil takříkajíc v koši,“ řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Ten věří, že „všechny demokratické politické strany návrh zákoníku podpoří“.

Poslanci ČSSD se zaručili, že nebudou trestnímu kodexu mařit šanci na schválení. „Nový trestní zákoník potřebujeme. Nechci, aby se opakovala situace jako na konci minulého volebního období, kdy návrh nebyl kvůli rozporům přijat,“ prohlásil včera člen ústavněprávního výboru sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD). Ten také slíbil, že nebude navrhovat „politicky výbušný“ paragraf o usmrcení na žádost, tedy mírnější formu eutanazie. „Zavedl by nižší trestní sazbu pro toho, kdo vyhoví žádosti člověka trpícího těžkou a nevyléčitelnou nemocí a usmrtí ho,“ objasňuje Tejc.

Jediná politická strana, které se zákoník nebude ani po kompromisech vůbec líbit, je KSČM. V zákoníku je totiž pasáž, v níž je komunistické zřízení označováno za zločinný režim. Tuto pasáž by chtěli komunisté vypustit. „V zákonu se hovoří o komunistické genocidě. Myslím, že pojem genocidy se všeobecně uznává a je potřeba to reflektovat. Je samozřejmé, že se komunistům nelíbí,“ vysvětlil hlavní autor nového trestního zákona a soudce Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Požadavek komunistů na vypuštění pasáže je ale podle Pospíšila naprosto nepřípustný.

V novém trestním zákoníku je několik zásadních novinek. Například trestné činy, jakými jsou vraždy, znásilnění nebo ublížení na zdraví, budou trestány a posuzovány mnohem přísněji než dosud. V zákoníku se také počítá se zavedením alternativních trestů. „Třeba domácí vězení, posílení obecně prospěšných prací a peněžitých trestů,“ vypočítává Pospíšil.

Nově budou posuzovány také drogy. „Je to více rozčleněno než v platné úpravě. Myslím tím výrobu a držení omamných látek. Zákon také rozlišuje marihuanu a ostatní drogy,“ upřesňuje Šámal.
 Další novinkou jsou tzv. detenční ústavy. Zde se budou umisťovat především nejnebezpečnější pachatelé. „Ty je třeba izolovat od společnosti v zásadě navždy. Jsou to různí sexuální devianti, agresoři a psychopati,“ vysvětluje Pospíšil.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

SOUTĚŽ: Vyhrajte erotické pomůcky a užijte si Valentýna na maximum
SOUTĚŽ: Vyhrajte erotické pomůcky a užijte si Valentýna na maximum

Vyhrajte vibrátor nebo sadu venušiných kuliček od Sexshopik.cz a připravte se na slastné, vášnivé a hravé chvilky. Radost výhra přinese vám i partnerovi.