Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 4 °C oblačno Předplatné LN
18. září 2013 6:00, aktualizováno  9:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

I rektoři porušují zákon. Třetina jich neodevzdává majetková přiznání

Miroslav Mašláň (vlevo) při své inauguraci rektorem Univerzity Palackého v Olomouci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Mašláň (vlevo) při své inauguraci rektorem Univerzity Palackého v Olomouci. | foto: ČTK

PRAHA Od nejvyšších představitelů vysokých škol veřejnost očekává, že půjdou vzorem všem ostatním. Není to však tak docela pravda. V dodržování zákona o střetu zájmů jsou na tom dokonce hůř než poslanci. Jak totiž zjistil server Lidovky.cz, bezmála třetina rektorů neodevzdává majetkové přiznání.

Server Lidovky.cz dlouhodobě kontroluje plnění zákona o střetu zájmů, podle kterého vybraní veřejní funkcionáři musí každoročně odevzdávat majetková přiznání. Tato povinnost se týká i rektorů veřejných vysokých škol.

V současnosti je jich v Česku celkem 26. V registru ministerstva školství tak mělo letos na konci června (zákonem daný termín) přibýt celkem 26 majetkových přiznání za minulý rok od jednotlivých rektorů. Téměř třetina jich však dosud chybí. Dokument podle databáze neodevzdalo sedm rektorů (viz box).

Neznalost zákona neomlouvá

"Omlouvám se velmi, velmi, přestože neznalost zákona neomlouvá. Za své dosavadní praxe jsem se s tímto požadavkem nesetkal (po celkem tři rektorská období) a jste první, kdo mne na to upozornil," reagoval Jiří T. Kotalík, rektor Akademie výtvarných umění v Praze, poté, co se ho server Lidovky.cz na chybějící dokumenty dotázal. 

Vzápětí dodal, že své pochybení napraví. "Nemám s tím sebemenší problém - majetkové přiznání promptně příslušnému registru dodám za období svého posledního rektorování dle jednotlivých let," uvedl Kotalík.

Do skupiny akademických "hříšníků" patří i rektor Miroslav Mašláň, který šéfuje Univerzitě Palackého v Olomouci. "Na příslušná přiznání jsem zapomněl. Bohužel to nikdo neurgoval. Děkuji za vaše upozornění, není problém přiznání poslat," napsal rektor Mašláň.

Pravdou je, že rektory kvůli přiznání skutečně nikdo neurguje. Jak ministerstvo školství zdůrazňuje, je jen evidenčním orgánem a ten "nemá povinnost kontrolovat 'veřejné funkcionáře', zda své čestné prohlášení za příslušné období podali, či nikoliv". "Ministerstvo by vykonáváním 'kontroly' veřejných funkcionářů postupovalo nad rámec zákona," zdůvodnila pasivní roli ministerstva Bohumila Potočná z odboru komunikace.

ČTĚTE TAKÉ:

Dodala, že povinností rezortu je pouze dohlížet na úplnost údajů, které tvoří obsah rektorských prohlášení. I v tomto ohledu ale Lidovky.cz našly nedostatky. Například rektor Slezské univerzity v Opavě Rudolf Žáček do přiznání uvedl, že si koupil rodinný dům. Cenu už však neuvedl, přestože i to je povinná položka.

Chybějící přiznání? Chyba ministerstva

Není to však pouze chyba rektorů, že jsou jejich přiznání neúplná. Za jeden z případů může samo ministerstvo. Rektor jihlavské Vysoké školy polytechnické Jakub Novotný totiž v reakci na dotaz serveru Lidovky.cz uvedl, že majetkové přiznání letos odevzdával. V databázi však nebylo.

Tento rozpor rozlouskl rezort školství. "Čestné prohlášení pana rektora Jakuba Novotného v registru nechybí, prohlášení bylo zpracováno a zaevidováno," uvedla Potočná. Problém spočíval v tom, že "technickým nedopatřením" už se Novotného přiznání nepublikovalo.

Suma sumárum: když se vezme celková bilance, jsou na tom rektoři v dodržování zákona o střetu zájmu hůře než poslanci. Majetková přiznání zákonodárců jsou totiž už několik let pod drobnohledem médií, proto požadovaný dokument poctivě odevzdávají, byť někteří se zpožděním.

PSALI JSME:

V minulém roce však Lidovky.cz upozornily na šlendrián v majetkových přiznáních vysokých ministerských úředníků. I jich se týká povinnost odevzdávat přehled o svých příjmech a dluzích. Ukázalo se však, že v řadě registrů jednotlivých ministerstev panuje chaos a jsou nekompletní (více čtěte ZDE).

Seznam rektorů, jejichž přiznání chybělo v registru MŠMT

  • Jiří Kotalík, Akademie výtvarných umění v Praze
  • Jaroslav Hlušek, Mendelova univerzita v Brně
  • Jiří Močkoř, Ostravská univerzita v Ostravě
  • Miroslav Mašláň, Univerzita Palackého v Olomouci
  • Petr Sáha, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
  • Jindřich Smetana, Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze
  • Jakub Novotný*, Vysoká škola polytechnická Jihlava

*Ukázalo se, že majetkové přiznání rektora chybělo v databázi kvůli chybě ministerstva školství.

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...