Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Trh mimo realitky roste

Česko

Prodej nemovitostí bez realitní kanceláře se zdvojnásobil. Lidé jsou kvůli krizi mnohem citlivější na cenu než dříve. A právě provize ji zbytečně navyšuje. Heslo „RK nevolat“ se v realitních inzerátech objevuje stále častěji. Řada majitelů nemovitostí se totiž chce při prodeji vyhnout realitním kancelářím a ušetřit tím desítky až stovky tisíc korun za zprostředkovatelskou provizi. Vyplývá to z analýzy realitního severu bezrealitky. cz, která zaznamenala meziroční nárůst prodeje a pronájmu nemovitostí bez účasti zprostředkovatele o 249 procent.

„Rapidní růst nabídky a poptávky probíhal od ledna do července loňského roku. Poté se zájem ustálil a další růst do konce roku pokračoval bez větších výkyvů, pravděpodobně jako důsledek vyčkávání způsobeného nejistotou spojenou s finanční krizí,“ uvádí Jakub Havrlant, ředitel bezrealitky.cz.

Prodám dům. Zn.: Cena různá Letos však růst zájmu o prodej či pronájem realit bez zprostředkovatele pokračoval. „V prvním čtvrtletí vzrostl o 46 procent. Kvůli finanční krizi jsou teď kupující citlivější na cenu nemovitostí a tu provize zbytečně navyšuje - například u bytu v hodnotě tří milionů jde o částku okolo 100 tisíc korun,“ vysvětlil Havrlant.

Podle advokáta Josefa Aujezdského z advokátní kanceláře E-advokacie si lidé začínají uvědomovat, že realitní kancelář nemůže sama o sobě garantovat úspěch transakce. Prodávající se prý navíc cítí rozčarováni ze služeb kanceláří, které si účtují poměrně vysoké provize, jež však bohužel často nejsou adekvátní poskytovaným službám. Na trhu totiž vedle seriózních realitních kanceláří působí i podnikatelé, kteří chtějí jen rychle zbohatnout a oboru ve skutečnosti nerozumějí. „Když prodávající nemovitost inzeruje sám, vyhne se také tomu, že se v realitních inzerátech objeví s několika odlišnými cenami - každá realitní kancelář si přirazí jinou výši provize - což na důvěryhodnosti nabídky rozhodně nepřidává,“ vysvětluje Havrlant.

Pokud se majitel rozhodne prodat nemovitost vlastními silami, musí počítat s tím, že ho to bude stát nějaký čas. „Ať už jde o prohlídky nebo čas, který pak zabere samotný převod nemovitosti na nového majitele. Na druhou stranu právě prodávající svoji nemovitost zná nejlépe a umí ji zájemcům také nejlépe prodat,“ míní ředitel bezrealitky.cz.

Největším rizikem je převod peněz Pro někoho, kdo obchoduje s nemovitostí poprvé, může být problém papírování. Takovým lidem proto Havrlant doporučuje využít služeb advokáta. Na webových stránkách bezrealitky.cz mohou najít například právní servis partnerských advokátních kanceláří.

„Kompletní právní servis stojí 15 900 korun, což je ve srovnání s provizí, kterou si účtují realitní kanceláře, nepoměrně nižší suma,“ vypočítává Havrlant a dodává, že provize realitních kanceláří se pohybuje mezi 3 až 5 procenty z ceny nemovitosti, minimum bývá obvykle 50 000 korun, ale u dražších nemovitostí může jít i o částku ve výši 300 000 korun.

Podle analýzy realitního serveru je nejrizikovější vlastní převod peněz a absence odborného dohledu nad průběhem transakce. „Převod peněz by měla zajistit nezávislá třetí osoba, která bude korektnost transakce garantovat: advokát, notář nebo banka, nikoli realitní kancelář,“ důrazně doporučil Aujezdský. Sama kupní smlouva by se pak měla podepsat až ve chvíli, kdy jsou peníze složeny na účtu u zmíněného notáře či právníka.

Poslední častou chybou je absence dohody o způsobu zaplacení daně z převodu nemovitosti. Kupující by si v případě převodu bytu nebo domu v osobním vlastnictví měl ohlídat, aby ji prodávající řádně zaplatil. „Kupující totiž funguje jako ručitel, což v praxi znamená, že když daň neuhradí prodávající, finanční úřad se obrátí na nového majitele,“ varuje ředitel bezrealitky. cz Jakub Havrlant.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!