Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tři exmanažery MUS Švýcarům nevydáme, tvrdí Česko

Česko

  19:58
PRAHA - Tři bývalí manažeři Mostecké uhelné společnosti (MUS), kteří byli švýcarským soudem nepravomocně odsouzeni k nepodmíněným trestům vězení a kteří se do soudní síně nedostavili, zatčeni nebudou. Uvedla to mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Štěpánka Čechová.

Marek Čmejla (na archivním snímku z 24. června 2013) foto: ČTK

"Protože na základě úmluvy o vydávání my české občany nevydáváme, tak v podstatě taková žádost tady u nás není odůvodnitelná. Čili do doby nabytí rozsudku právní moci je tady nikdo zatýkat nebude," uvedla mluvčí. Vydávání mezi ČR a Švýcarskem se podle ní řídí Evropskou úmluvou o vydávání z roku 1957.

VÍCE K TÉMATU:

Na základě evropského zatykače je přitom v Evropě možné vydat člověka bez ohledu na jeho občanství do jiného státu, který se připojil k schengenské dohodě o volném pohybu osob. Švýcarsko sice je součástí schengenského prostoru, ale evropský zatykač podle českých diplomatů využít zatím nemůže, neboť nedokončilo příslušnou ratifikační proceduru.

Kdo je kdo

Švýcarský soud dospěl k závěru, že skupina bývalých majitelů a exmanažerů MUS se při privatizaci společnosti dopustila podvodů a praní špinavých peněz. Petr Kraus a Antonín Koláček, kteří se na vyhlášení rozsudku dostavili, byli na místě zadrženi a soud nyní rozhoduje o jejich dalším osudu. Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Marek Čmejla se jednání neúčastnili.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!