Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Troja se vrací k dobré architektuře

Česko

Vedle Hanspaulky se v Praze pozoruhodné vily vždy stavěly v Troji. Ta také jako jedna z mála odolala masivnímu ataku developerů, kteří nevydařenými novostavbami zaplevelili prakticky celé město. A výjimečné domy se sem opět začínají vracet. O tom svědčí i vila architekta Adama Rujbra.

Historie vzniku skvostné trojské vily potvrzuje, že dobrá architektura se nerodí z chvilkového nápadu. První návrhy domu vznikaly už v roce 2004, definitivně dokončen byl ale až letos.

U prvních črt stála trojice architektů Ondřej Rachman, Michal Grošup a Adam Rujbr. Celou realizací ale vilu provázel jen poslední jmenovaný, majitel a hlavní architekt ateliéru Adam Rujbr Architects. Jenom dobré okolnosti V projektu trojské vily se sešly všechny potřebné faktory, které vznik podobně mimořádného díla vyžaduje: velkorysý, na jih orientovaný pozemek na prestižní adrese, který mimo jiné nabízí výhled na celou Prahu. Dokonale promyšlený projekt, který vilové výstavbě dokázal vrátit její skutečný význam. A v neposlední řadě i vzácná shoda architektů a investora, který byl ochoten vzniku dát dostatečné množství času i financí.

„Ano, investor si skutečně dával načas,“ potvrzuje architekt Adam Rujbr. „Navíc oboru rozumí a s vlastním domem si opravdu vyhrál,“ dodává. Třípodlažní objekt se zastavěnou plochou 250 m2 stojí na pozemku o velikosti 5000 m2, který vznikl spojením dvou samostatných parcel. Dům je umístěn na jeho horní, severní hranici a je ve všech svých třech podlažích zcela otevřen do zahrady. Naopak část, kterou je obrácen k příjezdové cestě, tvoří pevná deska se třemi podlouhlými okny a proskleným blokem s reflexní fólií, za kterým je ukryté schodiště.

Nemohl to být „obyčejný dům“ „Do rezidenční lokality první třídy, jakou Troja bezpochyby je, se malý domek ani nehodí,“ vysvětluje architekt Rujbr. „Pozemek má překrásný výhled na panoráma Prahy, proto jsme vilu navrhli poměrně velkoryse. Ale proto, že je to tradiční stavba, použili jsme tradiční materiály: konstrukce je železobetonový monolit, nosné stěny jsou vyzdívané porothermem, dům je nadstandardně zateplený minerální vatou.“

Objekt architekti koncipovali jako vícegenerační bydlení. Samostatné bytové zóny v jednotlivých patrech spojuje hlavní schodiště provedené z elegantně tmavého terasa. Je umístěné na severní straně u vstupu do domu, zcela odděleno od obytných prostor a světlo do něj přichází prosklenou částí.

Hlavní obytná část leží v prvním nadzemním podlaží na úrovni ulice. Vstupuje se do ní rovněž ze severní strany, a to garáží, která je přes mezisklad propojena s kuchyňským koutem. Kuchyňský kout je volně propojen s koutem jídelním a obývacím, kterému dominuje světlým mramorem obložený krb.

Jídelnu od relaxační zóny architekt oddělil pouze částečným přepažením. Celý obývací prostor je otevřený přes dvě patra. Druhé, subtilnější schodiště, které je v této části umístěné, odděluje mléčně zbarvená skleněná deska, která prostoru dopřála dostatek světla.

Ze společné haly se vstupuje do soukromých pokojů ve druhém podlaží, kam architekti umístili ložnici investora, dětské pokoje a dvě samostatné koupelny. Na galerii je rovněž umístěna částečně oddělená pracovna.

Ve třetím nadzemním podlaží jsou připraveny dva samostatné byty. Každý z nich nabízí 55-60 m2, což v poměru k rozloze vily není mnoho. Investor je ale naplánoval pro okamžik, kdy jeho dvě, zatím malé děti zatouží po větší samostatnosti, než jim nabízejí dětské pokoje. Nejkrásnějším prvkem je ale terasa, která obě bytové jednotky doplňuje. Vede po celém obvodu domu a tvoří pomyslnou „korunu“ elegantní vily.

Poslední, i když neméně promyšlenou částí domu je jeho nejnižší patro. To je z pohledu z příjezdové cesty neviditelné, protože je částečně zasazené do terénu. Do zahrady se ovšem otevírá zcela, volně na ni tak navazuje, přechod mezi interiérem a exteriérem je přirozený.

V suterénu je kromě kuchyně, která slouží zejména letním party, umístěna relaxační zóna domu, tedy sauna, whirlpool i malý bar. Zadní část suterénu, která je zasazena do země, skryla technické zázemí domu, vzduchotechniku a skladovací prostory.

Budoucí hvězda Do trojské vily se její majitel nastěhoval teprve před letošními prázdninami: „I za tu krátkou dobu jsme si tu zvykli. Celý ten náročný proces se stejně jako čekání vyplatil: jsme tu šťastní.“ A štěstí v podobě některé z cen za architekturu můžeme směle prorokovat i autorovi tohoto mimořádného objektu, architektu Adamu Rujbrovi.

***

Sešly se tu všechny potřebné faktory: velkorysý pozemek, promyšlený projekt a shoda architekta s investorem.

Autor:

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...