Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 28 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Deset nejzajímavějších staveb roku 2009 podle LN

Rodinný dům u Kojetína. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rodinný dům u Kojetína. | foto: Studio Toast

PRAHA Lidové noviny pro vás vybraly deset nejzajímavějších architektonických počinů roku 2009. Uvedené pořadí nesouvisí s jejich kvalitou. O některých stavbách jsme již dříve psali. O těch, které byly dokončeny na konci roku, si budete moci podrobněji přečíst v novém roce.

Rodinný dům v Myšlíně, Fišer & Aulík Architekti
Na pozemku, který leží uprostřed bývalé chatové osady, vznikl elegantní dvoupodlažní dům. Architekti Jakub a Simona Fišerovi vilu v zahradě zasadili do terénní vlny tak rafinovaně, že dům z obou stran působí jako velmi nenápadná stavba, jež nijak nevyčnívá.

Vila v Troji, Adam Rujbr
Vedle Hanspaulky se v Praze pozoruhodné vily vždy stavěly v Troji. Ta také jako jedna z mála odolala masivnímu ataku developerů, kteří nevydařenými novostavbami zaplevelili prakticky celé město. Výjimečné domy se sem opět začínají vracet, o čemž svědčí i vila architekta Adama Rujbra.

Vila v Troji.

Rodinný dům u Kojetína, Kamil Mrva
Pokud máte na pozemku kamenné zbytky stodoly z roku 1862, můžete si jich jednoduše dalších padesát let nevšímat – však ony samy zmizí. Nebo je využijete jako originální základ k novému domu. Přesně tak se k téměř sto padesát let starému kameni postavil architekt Kamil Mrva.

Národní technická knihovna, Projektil
Knihovna je vystavěna v obrysu oválného čtverce o rozměrech 75 x 75 metrů. Veřejný prostor knihovny doplňují kavárny, přednáškový sál, výstavní prostor, pobočka městské knihovny a noční studovna. Autorem nové knihovny jsou architekti Roman Brychta, Adam Halíř, Ondřej Hofmeister a Petr Lešek z ateliéru Projektil.

Rekonstrukce řadového domu na Břevnově, AI-DESIGN
Architekt Petr Vágner ze studia AI Design zrekonstruoval nudnou břevnovskou řadovku ze 70. let. Vnesl do ní červenou barvu, zavěšené schodiště a létající postel, jména slovutných designéru i spoustu světla.

Rekonstrukce řadového domu na Břevnově.

Vily Hanspaulka, D3A
Dvě jedinečné vily vznikly na mimořádném pozemku pod Hanspaulským zámečkem. Architekt Stanislav Fiala z Ateliéru D3A dal stavbě jednoduchý tvar krychle, kterou na jižní straně po kružnici odřízl - tím dal vile celodenní slunce i jedinečný půlkruhový tvar. K projektu hanspaulských vil se v nejbližší době vrátíme v samostatném článku.

Vila Hermína, HŠH architekti
Stejně extravagantní jako navenek je vila s poetickým jménem Hermína i uvnitř: rampa, která slouží k pohybu mezi jednotlivými paty, totiž striktně kopíruje terén, tudíž se uvnitř domu její obyvatelé pohybují "na šikmé ploše". Vila Hermína od samého začátku vyvolává černobílé reakce: růžový bonbon volně pohozený v krajině buď milujete, nebo si přejete, aby zmizel z povrchu zemského.

Renovace rodinné vily Karla Babky a Lídy Babkové-Baarové, Ladislav Lábus
Vilu podle návrhu Ladislava Žáka citlivě a s vkusem rekonstruoval architekt Ladislav Lábus. Původní dvougenerační vila po rekonstrukci funguje jako jedna bytová jednotka. Díky tomu, že vnitřní dělení zůstalo s malými úpravami zachováno, je možné po malých úpravách vilu jako dvougenerační kdykoli užívat.

Vila v Hluboké nad Vltavou, Luboš Zemen z ateliéru 4DS
S lehkostí a švihem je realizovaná vila v Hluboké nad Vltavou. Do terénu částečně zasazený dvoupodlažní objekt podle návrhu architekta Luboše Zemena z ateliéru 4DS z ulice působí nenápadně; své kouzlo rozehraje až v soukromí mírně se svažující zahrady.

Vila v Hluboké nad Vltavou.

Hotel Augustine, Olga Polizzi, RDD Studio
Sedm budov, které kdysi patřily řádu augustiánů a které jim byly po roce 1948 zabaveny, zachránily až dvě miliardy italského hoteliéra Rocca Forteho. Olga Polizzi z londýnského ateliéru RDD Studio všechny pokoje a veřejné prostory vybavila dekoracemi inspirovanými českým kubismem, v rámci rekonstrukce byl opraven i kostel sv. Tomáše.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?
Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?

Pitný režim vašeho miminka je stejně důležitý jako kvalitní strava. Maminky ale často neví, jak je to s ním u kojenců a batolat. Stačí mateřské...