Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Deset nejzajímavějších staveb roku 2009 podle LN

Magazín

  12:02aktualizováno  27. prosince 9:52
PRAHA - Lidové noviny pro vás vybraly deset nejzajímavějších architektonických počinů roku 2009. Uvedené pořadí nesouvisí s jejich kvalitou. O některých stavbách jsme již dříve psali. O těch, které byly dokončeny na konci roku, si budete moci podrobněji přečíst v novém roce.

Rodinný dům u Kojetína. foto: Studio Toast

Rodinný dům v Myšlíně, Fišer & Aulík Architekti
Na pozemku, který leží uprostřed bývalé chatové osady, vznikl elegantní dvoupodlažní dům. Architekti Jakub a Simona Fišerovi vilu v zahradě zasadili do terénní vlny tak rafinovaně, že dům z obou stran působí jako velmi nenápadná stavba, jež nijak nevyčnívá.

Vila v Troji, Adam Rujbr
Vedle Hanspaulky se v Praze pozoruhodné vily vždy stavěly v Troji. Ta také jako jedna z mála odolala masivnímu ataku developerů, kteří nevydařenými novostavbami zaplevelili prakticky celé město. Výjimečné domy se sem opět začínají vracet, o čemž svědčí i vila architekta Adama Rujbra.

Vila v Troji.

Rodinný dům u Kojetína, Kamil Mrva
Pokud máte na pozemku kamenné zbytky stodoly z roku 1862, můžete si jich jednoduše dalších padesát let nevšímat – však ony samy zmizí. Nebo je využijete jako originální základ k novému domu. Přesně tak se k téměř sto padesát let starému kameni postavil architekt Kamil Mrva.

Národní technická knihovna, Projektil
Knihovna je vystavěna v obrysu oválného čtverce o rozměrech 75 x 75 metrů. Veřejný prostor knihovny doplňují kavárny, přednáškový sál, výstavní prostor, pobočka městské knihovny a noční studovna. Autorem nové knihovny jsou architekti Roman Brychta, Adam Halíř, Ondřej Hofmeister a Petr Lešek z ateliéru Projektil.

Rekonstrukce řadového domu na Břevnově, AI-DESIGN
Architekt Petr Vágner ze studia AI Design zrekonstruoval nudnou břevnovskou řadovku ze 70. let. Vnesl do ní červenou barvu, zavěšené schodiště a létající postel, jména slovutných designéru i spoustu světla.

Rekonstrukce řadového domu na Břevnově.

Vily Hanspaulka, D3A
Dvě jedinečné vily vznikly na mimořádném pozemku pod Hanspaulským zámečkem. Architekt Stanislav Fiala z Ateliéru D3A dal stavbě jednoduchý tvar krychle, kterou na jižní straně po kružnici odřízl - tím dal vile celodenní slunce i jedinečný půlkruhový tvar. K projektu hanspaulských vil se v nejbližší době vrátíme v samostatném článku.

Vila Hermína, HŠH architekti
Stejně extravagantní jako navenek je vila s poetickým jménem Hermína i uvnitř: rampa, která slouží k pohybu mezi jednotlivými paty, totiž striktně kopíruje terén, tudíž se uvnitř domu její obyvatelé pohybují "na šikmé ploše". Vila Hermína od samého začátku vyvolává černobílé reakce: růžový bonbon volně pohozený v krajině buď milujete, nebo si přejete, aby zmizel z povrchu zemského.

Renovace rodinné vily Karla Babky a Lídy Babkové-Baarové, Ladislav Lábus
Vilu podle návrhu Ladislava Žáka citlivě a s vkusem rekonstruoval architekt Ladislav Lábus. Původní dvougenerační vila po rekonstrukci funguje jako jedna bytová jednotka. Díky tomu, že vnitřní dělení zůstalo s malými úpravami zachováno, je možné po malých úpravách vilu jako dvougenerační kdykoli užívat.

Vila v Hluboké nad Vltavou, Luboš Zemen z ateliéru 4DS
S lehkostí a švihem je realizovaná vila v Hluboké nad Vltavou. Do terénu částečně zasazený dvoupodlažní objekt podle návrhu architekta Luboše Zemena z ateliéru 4DS z ulice působí nenápadně; své kouzlo rozehraje až v soukromí mírně se svažující zahrady.

Vila v Hluboké nad Vltavou.

Hotel Augustine, Olga Polizzi, RDD Studio
Sedm budov, které kdysi patřily řádu augustiánů a které jim byly po roce 1948 zabaveny, zachránily až dvě miliardy italského hoteliéra Rocca Forteho. Olga Polizzi z londýnského ateliéru RDD Studio všechny pokoje a veřejné prostory vybavila dekoracemi inspirovanými českým kubismem, v rámci rekonstrukce byl opraven i kostel sv. Tomáše.

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče
Hledáte čtení na léto? Sáhněte po vtipném cestovním deníku (nejen) pro rodiče

Známá moderátorka Tereza Tobiášová miluje cestování, a proto její první kniha Terezina dobrodružství obsahuje historky o cestování, její zážitky i...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat