5. února 2019 11:00, aktualizováno  11:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stály miliony. Praha 5 teď betonové květináče věnovala zájemcům za odvoz

Betonové květináče v Nádražní ulici na pražském Smíchově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Betonové květináče v Nádražní ulici na pražském Smíchově. | foto: Martin Nevyhoštěný, Lidovky.cz

Praha Radnice Prahy 5 rozdala zájemcům za odvoz 239 betonových květináčů, které objednala v rámci nepovedeného pokusu o zlepšení ovzduší za starosty Milana Jančíka (tehdy ODS). O nádoby byl enormní zájem. Informovala o tom mluvčí městské části Markéta Drešlová. Praha 5 se dosud nemohla nevyužitých a nevzhledných betonových nádob za 18 milionů korun zbavit, protože na ně obdržela evropskou dotaci a musela počkat na skončení období tzv. udržitelnosti projektu.

„O darem nabízené betonové květináče byl enormní zájem,“ uvedla mluvčí. Radnice nabídku vyvěsila v pondělí a již dnes dopoledne byly všechny nádoby rozebrány.

Praha 5 betonové květináče rozmístila v roce 2012 v době působení Jančíkova nástupce Radka Klímy (tehdy TOP 09). Původní záměr byl, že se zakopou podél smíchovských ulic a vysadí se v nich dřeviny, které budou pohlcovat zplodiny aut. Rychle se ukázalo, že záměr je z řady důvodů neuskutečnitelný, navíc proti němu protestovali místní obyvatelé. Truhlíky radnice nikdy nezakopala, pouze rozmístila po městské části. Po protestech obyvatel je postupně z nejfrekventovanějších míst odstranila.

Na vzhledu jim nepřidávají ani plakáty lákající na aktuální akce.
Obrovské květináče tu stojí v nelogických shlucích.


Poté neskladné kusy betonu lidé začali využívat různými způsoby, například jako provizorní bazény či koše. Některé našly využití jako truhlíky například na dětském hřišti, vesměs si s nimi však radnice nevěděla rady. Uvažovalo se o tom, že je městská část zapůjčí Kongresovému centru Praha, které by je naskládalo na sebe a využilo jako příčku oddělující parkoviště od pěší zóny. I z toho nakonec sešlo.

Praha 5 se květináčů dosud nemohla zbavit, protože na projekt „Snížení imisí zátěže z dopravy ozeleněním ulic pomocí izolační zeleně v Praze 5“ získala evropskou dotaci. Ta je vázána takzvanou udržitelností, což je doba, po kterou musí příjemce evropských dotací udržet výsledky projektu, pokud ji nechce vracet. Lhůta nyní vypršela.

ČTK