Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Turisté odcházejí. Kvůli žloutence

Česko

Zahraniční turisté se kvůli žloutence bojí do Prahy.

Zbytečně, ujišťuje hlavní hygienik Michael Vít.

PRAHA Zahraniční turisté se ptají, zda je Česká republika, především Praha, v době epidemie žloutenky typu A bezpečná. Jak řekl hlavní hygienik Michael Vít, zahraniční turisté své pobyty u nás houfně odhlašují. „Česko ani Praha nejsou pro zahraniční turisty nebezpečné,“ zdůraznil ale Vít.

Generální sekretář Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek potvrdil, že zahraniční turisté se o situaci se žloutenkou zajímají. „Máme tyto signály jak od kolegů z hotelů, tak od cestovních kanceláří. Zatím nevíme přesně, jak to je masivní,“ uvedl Stárek.

Podle něj to není překvapivé. Zahraniční turisté se prý i dříve v době různých epidemií chovali opatrněji, než bylo nutné. „Nemají úplně přesné informace. Podle mě to je zbytečná panika,“ dodal.

Asociace hotelů podle Stárka nemá informace o žádném případu, kdy by si klient stěžoval, že při pobytu onemocněl.

To potvrdil i hlavní hygienik. „Neznám jediný případ, kdy by se nákaza objevila v hotelu nebo restauraci,“ tvrdí Vít.

Také členové Asociace českých cestovních kanceláří a agentur se v poslední době setkávají s dotazy turistů na téma epidemie žloutenky. „V tuto chvíli jsme zatím nezaznamenali žádné hromadné rušení pobytů zahraničních turistů v České republice kvůli epidemii žloutenky,“ řekl ovšem mluvčí asociace Tomio Okamura.

Na to, jestli v době epidemie žloutenky typu A nehrozí turistům v Praze nebezpečí, se ptají hlavně lidé z Evropy: jde jak o samotné turisty, tak o zástupce evropských cestovních kanceláří i vedoucí turistických skupin. „Zatím jsou dotazy spíše v informativní rovině, nikdo nepodléhá panice v tom smyslu, že by od nás rychle odjížděl pryč,“ informoval Okamura.

Naopak lidé, kteří do Česka cestují ze Spojených států nebo z Japonska, podle jeho informací o epidemii žloutenky vůbec nevědí.

Česká republika není jediná evropská země, ve které se letos objevilo podstatně více případů „nemoci špinavých rukou“ než v předchozích letech. Podobně jako u nás to vypadá rovněž v Lotyšsku. Také v této pobaltské zemi se nákaza rozšířila do běžné dospělé populace od narkomanů.

Také ve Španělsku letos zaznamenali epidemii žloutenky, tam ale měla původ v potravinách, konkrétně se šířila z kontaminovaných mražených ústřic.

VČesku zatím letos nebyl zaznamenán žádný případ spojený s potravinami ani s vodou.

Dále čtěte „Potvrzeno...“ na str. 6

Autor: