Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Turistická sezona začala dobře, pak jí ublížila sopka

Česko

PRAHA Česká republika přišla kvůli sopečnému popelu a související uzavírce letiště Ruzyně o téměř 60 tisíc zahraničních turistů. Na základě údajů Letiště Praha to spočítala agentura CzechTourism.

CzechTourism ve spolupráci s analytickou společností Mag Consulting rovněž spočítala škody, které českým podnikatelům v příjezdové turistice vznikly. Od minulého pátku do středy šlo o ztrátu půl miliardy korun. Ztráta však může narůstat vzhledem k tomu, že řada turistů zrušila i své budoucí pobyty.

„Jsou to obrovské škody, těšili jsme se na druhou polovinu dubna, a teď je to průšvih. Drtivá většina hostů cestuje letecky a ti všichni své pobyty stornovali,“ řekl Viliam Sivek, majitel Euroagentur Hotels&Travel, jedné z největších hotelových sítí v České republice.

Loni přijelo do České republiky zhruba šest milionů zahraničních turistů a příjmy ze zahraničního cestovního ruchu činily 122 miliard. Letiště Ruzyně bylo uzavřeno od pátku do pondělí, provoz se pomalu navracel do normálu až do čtvrtka. Celkem musely aerolinie na Ruzyni zrušit téměř 1700 odletů a příletů. Vedle hotelů, leteckých společností a aerolinií sčítají škody rovněž cestovní kanceláře specializované na výjezdy. Celkem zřejmě půjde o stamiliony korun. O případných státních kompenzacích bude s podnikateli příští týden jednat ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Sezona začala slibně Začátek sezony se přitom vyvíjel po dlouhé krizi slibně, nyní jdou škody do desítek milionů korun.

Propad v obsazenosti z 80 procent na polovinu zaznamenal během uplynulého týdne například hotel Perla v centru Prahy. „Lidé se bojí a ruší pobyty i na budoucí období, tady se z toho stane mrtvá zóna,“ řekl ředitel hotelu Tomáš Startl. Úbytkem hostů přitom netrpí pouze hotel, ale i jeho dodavatelé. „Pokud máme místo 200 snídaní jen 100, tak to má vliv na řezníka, zelináře a další,“ dodal Startl.

Podle hoteliérů už přitom neplatí donedávna opakované tvrzení, že uzávěra vzdušného prostoru sice nepřivede nové hosty, staří si ale pobyt prodlouží. Většina hostů si totiž rychle zařídila odjezd pozemní dopravou. „Hotelové kapacity jsou vyprázdněné. Budou plnit minimálně týden,“ uvedl k dopadům zastavení letů šéf Mag Consulting Jaromír Beránek.

Podle něj se cestovní ruch bude z následků nedůvěry v létání vzpamatovávat delší dobu.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...