16. října 2012 11:21, aktualizováno  16:24 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Policii zavolal anonym. Tisíce lahví likérky Drak obsahovaly metanol

Tuzemák likérky Drak, před kterým varuje policie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tuzemák likérky Drak, před kterým varuje policie | foto: ČTK

PRAHA Tuzemák Likérky Drak obsahoval 50 procent metanolu. Inspektoři jej našli minulý týden ve skladě společnosti Verdana ve Zlíně. K distribuci bylo připraveno 7600 lahví o obsahu 0,42 litru. Na velkosklad se smrtícím alkoholem upozornil policii anonym.

Podobné množství by podle Pavla Kopřivy ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) dokázalo zabít tisíce lidí. Alarmující je hlavně fakt, že výrobce měl lihovinu připravenou k distribuci do obchodů.

V produktu označeném etiketou a kolkem Likérky Drak s názvem Original Tuzemák alk. 40 % obj. v lahvi o obsahu 0,42 litru, laboratorní analýza prokázala, že metanol a etanol byl míchán do výrobku půl na půl.

"Inspekce předala veškerá zjištění policii a Celní správě. Vzhledem k závažnosti nálezu je sklad zajištěn před případným pohybem zboží v návaznosti na opatření, které už SZPI a Celní správa učinily v předchozích dnech," uvedl Kopřiva. SZPI nadále pokračuje v testování lihovin, které považuje za rizikové.

Ve zlínské lokalitě Rybníky našli inspektoři 7600 lahví se smrticím alkoholem připravených k expedici do maloobchodní sítě. Přitom šéf distributorské firmy Robert Sedlařík podle serveru iDnes.cz ještě v minulém týdnu tvrdil, že jde o "nafouknutou bublinu". "Inspekci budeme volat na kontrolu a ta zboží uvolní do oběhu," řekl.

ČTĚTE TAKÉ:

"Volal jsem na inspekci, nechtějí mi nic říct. Nikdo mě nekontaktoval, víc jste mi k tomu řekl až vy," reagoval jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga. Podle něj jde ze strany potravinářské inspekce o "likvidační strategie" namířené proti jeho firmě. "Pořád se něco pomalu tahá a dříve, než se to dozvím já, to dají do novin," zlobí se Čaniga. Po inspekci prý bude požadovat konfrontační vzorky. "U mě se totiž metanol vůbec neobjevuje," doplnil.

Na sklad upozornil anonym

"K prohlídce došlo na základě anonymního telefonátu, který nás upozornil na možné sklady pančovaného alkoholu právě v areálu bývalého Svitu," řekla serveru iDnes.cz mluvčí zlínské policie Jana Macalíková.

Inspekce minulý týden ve skladu našla 31.426 lahví a šestilitrových barelů Likérky Drak, celkem 56.360 litrů lihovin. Balení nebyla označena ani šarží, firma nedokázala předložit ani průvodní dokumentaci, takže nešlo zjistit původ lihu a datum výroby.

Lidovky.cz, ČTK