Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Studenti vyhlásili Týden neklidu, Dobeš couvá od školného

Happening Vzplanutí akademických svobod před budovou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Happening Vzplanutí akademických svobod před budovou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Na vysokých školách hoří. Podle organizátorů protestů proti připravované reformě ministerstva školství totiž vzplály akademické svobody. Studenti zahájili Týden neklidu happeningem v pyžamech, objímáním školy nebo přednáškami na různá témata. A ministr Dobeš už oznámil ústupky v plánovaném zavedení školného na vysokých školách.

Do protestního týdne se od pondělí zapojilo 18 veřejných a státních škol z osmi měst. Kromě protestů a přednášek se budou v úterý na školách konat takzvané noci univerzit s programem pro veřejnost.


Vlastní protesty chystají například studenti z Hradce Králové nebo z Brna. „Zároveň všechny ty veřejné vysoké školy včetně té jedné státní (Univerzita obrany) slibují nějakou účast studujících z těch vysokých škol na té pražské akci,“ řekla mluvčí Studentské komory Rady vysokých škol Heda Čepelová.

Dobeš couvá

Ministr školství Josef Dobeš po protestech couvá. Navrhne vládě, aby místo školného studenti více platili za překročení standardní doby studia.

Nyní mohou studenti zdarma studovat čtyři roky bakalářský program a šest let magisterský. Mohou tedy o rok bezplatně prodlužovat studium, což by se mělo změnit.

„Je asociální, že lidé, kteří nemají vysokou školu, platí ze svých daní tuto dobu,“ uvedl Dobeš.

Víc by měli připlácet i lidé, kteří studují více než jednu školu. Dosud se za další studium platilo zhruba 2500 korun. Podle ministra by teď ale měli tito studenti platit až 26 000 ročně, tedy normativ, který dostává škola na vzdělávání studenta od státu.

Původně se počítalo s maximální částkou školného 10 000 korun za semestr.

V Praze se studenti sejdou také 29. února na náměstí Jana Palacha, odkud půjdou před Úřad vlády.

Pražskému protestu přitom budou předcházet menší demonstrace a happeningy v dalších univerzitních městech.

V úterý 28. února vyjde protestní průvod studentů šesti brněnských univerzit.

Ve stejný den plánují v Hradci Králové „okupační stávku“, při níž budou studenti ve škole spát.

Počty účastníků zatím nechtějí organizátoři odhadovat. V České republice funguje 26 veřejných a dvě státní vysoké školy. Vysokoškolských studentů je přes 300 000.

Smyslem protestů je přimět vládu, aby neschvalovala návrhy dvou reformních zákonů o vysokých školách a vrátila je ministrovi školství k přepracování. Kabinet by měl materiál projednávat v březnu, reformy minulý týden podpořil premiér Petr Nečas (ODS).

„My chceme vlastně jednoznačně ukázat, že studujícím z celé České republiky není osud těch vysokých škol lhostejný,“ uvedla Čepelová. Do takzvaného týdne neklidu se zapojí i Iniciativa za svobodné vysoké školy. Ta má podporu řady osobností veřejného života.

Studentům a většině akademické obce se nelíbí zavedení školného, změny v pravomocích akademických orgánů a bojí se i zásahů komerční sféry.

Reforma také počítá s takzvaným kontraktovým financováním, při němž by univerzity dostaly na několik let dopředu slíbený určitý objem peněz. Nově by se také školy měly orientovat buď na výzkum, vzdělávání nebo praktické uplatnění absolventů.

ČTĚTE TAKÉ:

V rámci týdne neklidu chtějí studenti také pozvat zájemce na fakulty a ukázat jim nezbytnost své práce, která je podle nich reformami ohrožena. Do protestů se v nějaké formě zapojí školy z Prahy, Brna, Ostravy, Olomouce, Hradce Králové, Liberce, Opavy, Českých Budějovic a Jihlavy. Reformy se připravují několik let, kvůli protestům akademické obce byly pokaždé odloženy.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...