Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

TOP 09 může do koalice jen s ČSSD, ale nedojde na ni, říká Schwarzenberg

Česko

  17:02aktualizováno  18:04
PRAHA - TOP 09 může podle předsedy Karla Schwarzenberga vytvořit po volbách koalici jedině s ČSSD, napsal server Týden.cz. Spojení s ČSSD přitom už dříve striktně odmítl Petr Gazdík, šéf hnutí Starostové a nezávislí, které jde do voleb s TOP 09. Také předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka ve čtvrtek v reakci sdělil, že jakoukoli spolupráci s TOP 09 vylučuje.

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg hovoří 6. srpna v Praze s novináři po jednání předsednictva strany před středečním hlasováním o důvěře Rusnokovu kabinetu. foto:  ČTK

Schwarzenberg promluvil o koalici s ČSSD v reakci na otázku, zda by si uměl představit povolební spolupráci s hnutím ANO Andreje Babiše. "Jediná realistická možnost vytvořit koalici je se sociální demokracií. Nikoliv s hnutím ANO. To mě nezajímá," řekl šéf TOP 09.

Později v prohlášení ještě upřesnil, že ke koalici ČSSD s TOP 09 nedojde, a to hned ze tří důvodů: "Koalice se sociální demokracií v tuto chvíli připadá v úvahu pouze z hlediska očekávaného zisku mandátů. Je třeba ale říci, že ji nebude možné ustavit. Zaprvé ji výslovně zakázal prezident Zeman. Zadruhé bych nesouhlasil s tím, aby byla TOP 09 v pozici slabšího koaličního partnera a zatřetí je třeba říci, že naše programy se natolik liší, že by ČSSD musela dělat takové kompromisy, se kterými by rozhodně nesouhlasila."

Předseda ČSSD Sobotka okamžitě reagoval, že spojenectví s TOP 09 pravděpodobný vítěz voleb neuvažuje. "S ODS a TOP 09, které nesou odpovědnost za marasmus uplynulých tří let, jakoukoliv vládní spolupráci vylučujeme," uvedl.

Gazdík nechce "kolaborovat" s levicí

I ze strany blízkého partnera TOP 09, hnutí Starostové a nezávislí, zazněly již v minulosti odmítavé výroky. "V případě, že voličům navrhneme věrohodný pravicový program, budeme věrohodní i po volbách a nebudeme 'kolaborovat', takzvaně, s levicovými stranami a s programem, se kterým nemůžeme souznít," řekl v srpnu novinářům šéf Starostů a bývalý předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Gazdík.

Schwarzenberg ovšem v rozhovoru pro Týden prohlásil, že TOP 09 není čistě pravicová strana. "My jsme konzervativní strana. Vědomě. Nikoliv pravice. Stojíme na zásadách, které vycházejí z křesťansko-židovských hodnot," uvedl. Připomněl ale zároveň, že koalici TOP 09 a ČSSD už před časem výslovně "zakázal" prezident Miloš Zeman, takže zřejmě nebude o čem jednat.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Prodej pozemku 2 000 m2, Čáslav
Prodej pozemku 2 000 m2, Čáslav

Jeníkovská, Čáslav - Čáslav-Nové Město, okres Kutná Hora
4 000 000 Kč

Mohlo by vás zajímat