Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tým vyšetřující únos Babiše mladšího udělal všechny úkony, které si předsevzal

Česko

  10:51aktualizováno  14:37
Praha - Týmu, který vyšetřuje údajný únos syna premiéra Andreje Babiše (ANO), se podařilo realizovat všechny úkony, které si na dané období předsevzal. Náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek to ve čtvrtek řekl novinářům na dotaz, zda se již policii podařilo kontaktovat Andreje Babiše mladšího. Vondrášek připomněl, že jak prověřování údajného zavlečení Babiše mladšího na Krym, tak vyšetřování kauzy kolem farmy Čapí hnízdo, kde jsou Babiš se synem obviněni, jsou neveřejná a vyjadřovat se k nim může jen dozorující žalobce.

Premiér Andrej Babiš. foto: ČTK

Podle serveru Seznam Zprávy prověřuje GIBS vyšetřování údajného únosu Babišova syna

Vondrášek se minulý týden na tiskové konferenci postavil za práci policie, ohradil se mimo jiné proti tomu, že policie selhala v komunikaci se Švýcarskem, kde Babišův syn žije a kde má i státní občanství. Náměstek tehdy také řekl, že na vyšetřování údajného únosu pracuje tým, do něhož byl přibrán i soudní znalec k získání posudku zdravotního stavu Babiše mladšího.

„Policisté, o kterých jsem mluvil, že mají tým (...), tak opravdu ty úkony, které si předsevzali na období od posledního setkání s vámi, se podařilo realizovat. Nečekejte ale ode mě, že budu konkrétní, v obou případech může informace podávat pouze dozorující státní zástupce,“ řekl ve čtvrtek Vondrášek.

Babiš byl vypovídat na policii kvůli údajnému únosu syna na Krym

Andrej Babiš mladší ve skrytě natočené reportáži serveru Seznam Zprávy obvinil spolupracovníky svého otce, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském Krymu anektovaném Ruskem. Premiér podle Babiše mladšího chtěl, aby opustil Česko kvůli vyšetřování padesátimilionové dotace na vybudování rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo.

Premiér to popírá, syn podle něj trpí schizofrenií, musí se léčit a být pod dohledem. Pokus o vyslovení nedůvěry menšinové vládě ANO a ČSSD, který ve Sněmovně kvůli informacím z reportáže vyvolala opozice, byl neúspěšný.

SHRNUTÍ: Co přinesly dva horké týdny kolem Babiše? Jeho syn žije ve Švýcarsku a komunisté se stali jeho oporou

Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) před týdnem řekl, že posouzení zdravotního stavu Babišova syna je podle něj klíčové. S premiérem chtěl tehdy hovořit o tom, zda je možné, aby došlo k nějaké součinnosti ze strany rodiny, aby bylo možné posoudit zdravotní stav Andreje Babiše mladšího. Ve čtvrtek ministr řekl, že s Babišem o návrhu mluvil několikrát. „On mě ujistil, že mluvil s advokáty svého syna a tu informaci jim předal, nicméně ten, kdo rozhoduje o dalším postupu, je Andreš Babiš junior sám, protože on se rozhoduje, jak bude dál postupovat,“ řekl Hamáček.

Kriminalisté údajný únos v minulosti prověřovali, případ ale ukončili s tím, že se trestný čin nestal. Radiožurnál ve čtvrtek citoval z e-mailu, který Babiš mladší letos v lednu zaslal policii. Babiš v něm údajně napsal, že byl unesen na Krym a nyní se nachází na Ukrajině u své přítelkyně. Uvedl prý také, že jeho „otec potřeboval, aby zmizel po čas kauzy Čapí hnízdo“.

Premiérovi Babišovi nedůvěřuje šest z deseti lidí, vyplývá z průzkumu

Po zveřejnění reportáže Seznamu Zprávy začala policie údajný únos Babiše mladšího znovu vyšetřovat pro podezření z trestného činu zavlečení. Stejný server v úterý informoval, že se Generální inspekce bezpečnostních sborů zabývá tím, jak a proč kriminalisté v Praze 1 oznámení o únosu odložili.

Autor: