Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tymošenková ztrácí sílu

Česko

Protesty ukrajinské opozice proti paktování s Moskvou jsou slabé

KYJEV/PRAHA „Svrhneme tuto vládu!“ volala Julije Tymošenková, ukrajinská expremiérka a šéfka opozičního uskupení nesoucího její jméno. Těch, kteří ji na včerejší demonstraci před sídlem ukrajinského parlamentu poslouchali, ale bylo mnohem méně, než čekala. Žádné statisíce, ale jen tisíce stoupenců. Další revoluce na Ukrajině se oproti přáním opozice zatím zjevně nekoná. Včerejší demonstrace, která měla ukázat sílu a jednotu ukrajinské opozice, symbolizovala spíš rozdrobenost politických sil stojících proti prezidentovi Viktoru Janukovyčovi. Jeho příznivců přišlo na mítink dokonce víc než těch, kteří ho obviňovali z „paktování s Kremlem“.

„Až se sejdou tisíce z vás, budou vyhlášeny předčasné volby. A když se vás sejdou stovky tisíc, Janukovyč podepíše demisi,“ slibovala Tymošenková. Podle ukrajinských sociologů ale takové sliby dnes nejsou pro občany Ukrajiny žádným lákadlem. Lidé jsou mnohaletou politickou krizí unaveni a na další revoluci nemají sílu ani chuť. Včerejší demonstrace byly svolány kvůli přípravě dalších ruskoukrajinských dohod, které mají být podepsány během návštěvy ruského prezidenta Dmitrije Medveděva v Kyjevě 17. května. Tymošenková je přesvědčena, že pokud budou podepsány smlouvy o vytváření společných podniků v oblasti energetiky, dopravy, ropného průmyslu i dobývání uranu, bude to znamenat konec ukrajinské státnosti. „Už nebudeme vědět, co je naše a co ne… ztratíme strategický státní majetek,“ zdůraznila expremiérka. Včera se ale další poslanci z jejího Bloku Julije Tymošenkové přidali k provládním frakcím a opozice tak ztrácí na síle nejen na ulici, ale i v parlamentu.

Podniky i průliv Situaci zřejmě nezachrání ani založení Výboru na obranu Ukrajiny. Výbor, který má sjednotit opozici, vznikl jako reakce na nedávný podpis dohod, které prodlužují pobyt ruské Černomořské flotily na ukrajinském Krymu. Protesty může nyní vyvolat nejen dohoda o společných podnicích, ale i jednání o mořské hranici: statusu ostrova Tuzla a možnosti využívání Kerčského průlivu v Azovském moři. Otázkou ale je, jak budou protesty silné.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!