130 let

Koupaliště - ilustrační foto. | foto: Václav Pacner, ČTK

U bazénů se krade. Ve velkém

Česko
  •   15:59
BRNO - Několik tisíc korun za půldenní pobyt na koupališti? Pro většinu lidí nepředstavitelná suma. Přitom velká část z nich se chová tak, jako by pro ně peníze nebyly problém.

Policejní statistiky už mluví o desítkách lidí, které letos cesta za vodou na podobné sumy přišla.

Peněženky, telefony a další cenné předměty volně odložené na dekách a trávníku se podle statistik staly lákadlem pro zloděje. „O víkendu a v pondělí jsme zaregistrovali hned tři případy krádeží v areálu koupaliště Riviéra v Bauerově ulici,“ informovala včera brněnská policejní mluvčí Andrea Procházková. Tam podle ní stačí ke zmizení věcí pár minut nepozornosti. Škoda navíc stoupá i tím, že zloději se nezdržují hledáním peněženek. Kradou rovnou celé batohy a tašky.

Podle letošních zkušeností však cennosti nemusejí být v bezpečí ani v uzamčených skříňkách, které koupaliště nabízejí. Zlodějům na koupališti v Zábrdovicích se letos už třikrát podařilo boxy násilím otevřít. Jeden z pachatelů dokonce vykradl i auto, od nějž ve skříňce našel klíče. Zkušenosti s jejich vykrádači mají i na Riviéře.

„Přes zimu jsme rekonstruovali šatny a instalovali nové skříňky. Zlodějíčci na to reagovali velmi rychle a přes vypáčený zámek se dostávají dovnitř. Proto jsme alespoň v okolí šaten posílili ostrahu,“ popsal provozovatel koupaliště Jan Urbanec.

Bezpečnostní schránky si naopak pochvalují v areálu koupaliště na Kraví hoře.

„Kapacitu uzamykatelných boxů jsme rozšířili už na dvě stě a návštěvníci se sem naučili svoje věci dávat. Vykradeny ještě snad nebyly, a i kdyby, jsou pod dohledem jedné z kamer,“ popsal správce koupaliště Kraví hora Evžen Hrubeš. Ti, kterým zmizí věci ze skříňky, však mají proti okradeným z dek alespoň jednu výhodu: za ztracené věci mohou požadovat náhradu od pojišťovny.

Jenže skříněk je málo a lidí úměrně vedru hodně. Na Kraví hoře se střídá od počátku týdne okolo tři a půl tisíce lidí denně, na Riviéře až kolem pěti tisíc osob. Nechat si věci na dece je tak pro mnohé jediná možnost. „Samozřejmě se krade. A to i přesto, že máme vlastní bezpečnostní službu a spolupracujeme s policií,“ přiznává Urbanec.

Lidé jsou však nepoučitelní. Klidně nechají peněženku nebo drahý mobil na dece a na krádež přijdou často dokonce až doma. I když se pak podle správců koupališť zkoušejí obrátit na policii, šance na vypátrání zloděje anebo na navrácení věcí je minimální.

Policisté z okresu Brno-venkov včera na koupališti v Mokré-Horákově rozdávali cedulky s radami. „Víte, že mě ani nenapadlo požádat souseda na dece, aby mi pohlídal věci? A to spolu hrajeme kostky,“ připustila třicetiletá učitelka.

„Dlouhodobě apelujeme na lidi, aby si na koupaliště brali jen ty nejnutnější věci a doma nechávali zejména větší obnosy peněz, doklady, platební karty a mobilní telefony,“ připomněla také brněnská policejní mluvčí Procházková. Snadnou kořistí jsou také děti.

Uhlídat rozlehlé plochy kolem venkovních bazénů je totiž skoro nemožné, přiznávají provozovatelé a majitelé koupališť. „Do areálu směřuje kamera ze střechy, ale ani ta nemůže do detailu obsáhnout úplně vše,“ míní Hrubeš. Nejuniverzálnějším receptem tak zůstává střídání u dek, případně domluva o krátkodobém hlídání plavčíkem nebo lidmi, kteří mají deku umístěnou v nejbližším okolí.

Autoři: Lidové noviny
  • Vybrali jsme pro Vás