Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vlak u Mladé Boleslavi narazil do pořezaného stromu. Policie prověřuje úmyslný čin

Česko

  14:41aktualizováno  17:29
Mladá Boleslav - Na trati z Prahy do Turnova, v úseku mezi stanicemi Mladá Boleslav-Debř a Bakovem nad Jizerou najel ve čtvrtek ráno osobní vlak do spadlého stromu. Ve vlaku cestovalo podle prvotních informací sedm lidí, později byl jejich počet upraven na 20. Podle posledních informací policie cestovalo ve vlaku devět lidí, nikdo se nezranil. Trať byla uzavřená na zhruba devět hodin, provoz byl obnoven v 17:00. Policie, která událost vyšetřuje jako úmyslný trestný čin, pracuje také s verzí, že šlo o záměrnou provokaci nebo pokus o teroristický čin.

České dráhy (ilustrační foto). foto: České dráhy

Server Aktuálně.cz s odkazem na policejní zdroje píše, že strom někdo nejspíše úmyslně nařízl a že se na místě našel vzkaz odkazující na islám.

Informace o tom, že se mohlo jednat o teroristický čin či provokaci, jako první zveřejnil na Facebooku protiislámský politický aktivista Martin Konvička. Podle jeho zdrojů měl někdo strom záměrně pokácet a nasměrovat na koleje. „Policie tam našla vzkazy v arabštině. Je tam už i protiteroristická jednotka,“ uvedl ve čtvrtek Konvička.

Upozornil také na to, že nedaleko od místa nehody je uprchlický tábor Bělá pod Bezdězem. Na dotaz serveru Lidovky.cz dále uvedl, že jeho zdroje jsou „důvěryhodné a důvěrné“. Mladoboleslavská policie serveru Aktuálně.cz potvrdila, že strom někdo nejspíše úmyslně nařízl a že se na místě našel vzkaz odkazující na islám. Údajně na něm mělo být česky a latinkou napsáno „Alláh je velký“, s pravopisnými chybami.

„Ano, něco takového se tam našlo,“ uvedla mluvčí na dotaz serveru. Podle dalších informací potvrdila také to, že existuje podezření na cizí zavinění, nicméně to údajně není zřejmé. „Byl to pořezaný strom,“ potvrdil později serveru iDnes.cz mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal

Lucie Nováková z tiskového oddělení mladoboleslavské policie serveru Lidovky.cz bližší detaily, které se objevily na serveru Aktuálně.cz, nepotvrdila, s odkazem na stále probíhající vyšetřování. „Existuje podezření, že strom někdo úmyslně nařízl, nelze však tuto informci potvrdit,“ sdělila.

Podle oficiálního prohlášení ministra vnitra Milana Chovance nicméně „není v tuto chvíli zřejmé, zda jde o běžnou nehodu, záměrnou provokaci, nebo pokus o teroristický čin“. Chovanec rovněž uvedl, že policie bude o dalším průběhu vyšetřování informovat.

D1 na Brno blokovala dvě hodiny nehoda tří nákladních a dvou osobních aut

Nehoda se podle mluvčího středočeských hasičů Ladislava Holomčíka stala v těžko přístupném terénu, hasiči se k místu museli dostat pěšky. „Událost jsme již předali drážním hasičům,“ řekl v ráno Holomčík.

Mezi stanicemi Bakov nad Jizerou a Mladá Boleslav hlavní nádraží je místo vlaků zavedena náhradní autobusová doprava. Omezení se dotkne jak regionální, tak i dálkové dopravy.

Autoři: ,

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...