Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vlak u Mladé Boleslavi narazil do pořezaného stromu. Policie prověřuje úmyslný čin

České dráhy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České dráhy (ilustrační foto). | foto: České dráhy

Mladá Boleslav Na trati z Prahy do Turnova, v úseku mezi stanicemi Mladá Boleslav-Debř a Bakovem nad Jizerou najel ve čtvrtek ráno osobní vlak do spadlého stromu. Ve vlaku cestovalo podle prvotních informací sedm lidí, později byl jejich počet upraven na 20. Podle posledních informací policie cestovalo ve vlaku devět lidí, nikdo se nezranil. Trať byla uzavřená na zhruba devět hodin, provoz byl obnoven v 17:00. Policie, která událost vyšetřuje jako úmyslný trestný čin, pracuje také s verzí, že šlo o záměrnou provokaci nebo pokus o teroristický čin.

Server Aktuálně.cz s odkazem na policejní zdroje píše, že strom někdo nejspíše úmyslně nařízl a že se na místě našel vzkaz odkazující na islám.

Informace o tom, že se mohlo jednat o teroristický čin či provokaci, jako první zveřejnil na Facebooku protiislámský politický aktivista Martin Konvička. Podle jeho zdrojů měl někdo strom záměrně pokácet a nasměrovat na koleje. „Policie tam našla vzkazy v arabštině. Je tam už i protiteroristická jednotka,“ uvedl ve čtvrtek Konvička.

Upozornil také na to, že nedaleko od místa nehody je uprchlický tábor Bělá pod Bezdězem. Na dotaz serveru Lidovky.cz dále uvedl, že jeho zdroje jsou „důvěryhodné a důvěrné“. Mladoboleslavská policie serveru Aktuálně.cz potvrdila, že strom někdo nejspíše úmyslně nařízl a že se na místě našel vzkaz odkazující na islám. Údajně na něm mělo být česky a latinkou napsáno „Alláh je velký“, s pravopisnými chybami.

„Ano, něco takového se tam našlo,“ uvedla mluvčí na dotaz serveru. Podle dalších informací potvrdila také to, že existuje podezření na cizí zavinění, nicméně to údajně není zřejmé. „Byl to pořezaný strom,“ potvrdil později serveru iDnes.cz mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal

Lucie Nováková z tiskového oddělení mladoboleslavské policie serveru Lidovky.cz bližší detaily, které se objevily na serveru Aktuálně.cz, nepotvrdila, s odkazem na stále probíhající vyšetřování. „Existuje podezření, že strom někdo úmyslně nařízl, nelze však tuto informci potvrdit,“ sdělila.

Podle oficiálního prohlášení ministra vnitra Milana Chovance nicméně „není v tuto chvíli zřejmé, zda jde o běžnou nehodu, záměrnou provokaci, nebo pokus o teroristický čin“. Chovanec rovněž uvedl, že policie bude o dalším průběhu vyšetřování informovat.

Nehoda se podle mluvčího středočeských hasičů Ladislava Holomčíka stala v těžko přístupném terénu, hasiči se k místu museli dostat pěšky. „Událost jsme již předali drážním hasičům,“ řekl v ráno Holomčík.

Mezi stanicemi Bakov nad Jizerou a Mladá Boleslav hlavní nádraží je místo vlaků zavedena náhradní autobusová doprava. Omezení se dotkne jak regionální, tak i dálkové dopravy.

,
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?