Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

„U soudu by neměli šanci“

Česko

V šestnáct let dlouhé kauze Diag Human udělal stát chyby, shodují se odborníci

PRAHA Na čem se shodnou bývalí ministři zdravotnictví z ČSSD i KDU-ČSL se současným ministrem Tomášem Julínkem (ODS)?

Na tom, že zásadní chybou státu ve vlekoucí se kauze Diag Human bylo rozhodnutí řešit spor v arbitráži. Stejný byl koneckonců i závěr parlamentní vyšetřovací komise v roce 2005.

V arbitráži nyní byla Česká republika odsouzena k zaplacení 8,33 miliard korun firmě Diag Human jako odškodnění za zmařené obchody s krevní plazmou. Kdyby v roce 1996 za ministra Jana Stráského nepřistoupil stát na rozhodčí řízení a nechal věc prošetřit běžnou soudní cestou, měl prý větší šance na úspěch.

„U soudu by firma neměla vůbec šanci,“ řekl ČTK jeden z bývalých ministrů Ivan David (ČSSD). Podobně se vyjádřil i další bývalý ministr ČSSD Josef Kubinyi nebo bývalá ministryně Zuzana Roithová (KDU-ČSL).

Arbitráž označila za chybu i vyšetřovací komise poslanecké sněmovny. „Argumenty tehdejších náměstků ministra zdravotnictví Josefa Suchopára a Aleše Dvouletého poukazující na vyšší rychlost rozhodčího řízení v porovnání s řízením soudním (...) se ukázaly ve světle následujícího dění jako zcela chybné,“ uvedla v březnu 2005 předsedkyně komise Hana Šedivá (ČSSD). Poukázala také na nesouhlas dvou tehdejších místopředsedů vlády.

„Zpětně se vše snadno hodnotí,“ reaguje ovšem zmíněný Josef Suchopár. „Souhlasil jsem, aby se to řešilo formou arbitráže, protože všechny podklady, které jsem k tomu dostal, byly pozitivní.“

Tehdejší ministr Jan Stráský je v současnosti v zahraničí a jeho vyjádření se nepodařilo získat.

Kauzu teď nejspíš bude čekat nová arbitráž v jiném složení rozhodců a další měsíce prošetřování. Ministr Julínek chce totiž navrhnout, aby se stát proti rozhodnutí arbitrů odvolal. Už příští týden má o kauze Diag Human jednat vláda. „Tato arbitráž má své odvolací kolo, není to konečné rozhodnutí, na rozdíl od mezinárodní arbitráže,“ zdůrazňuje Julínek. Jak dlouho ještě tento spor potrvá, nechce předjímat.

Pokud by skutečně musela Česká republika vydat téměř 8,5 miliardy, byl by to pro správce státního rozpočtu náročný úkol. „Je to velmi významná suma,“ uvedl Ondřej Jakob, tiskový mluvčí ministerstva financí. „Zatím je otázka, odkud by se peníze čerpaly, předčasná,“ dodal.

***

Ministr Julínek chce navrhnout, aby se stát proti rozhodnutí arbitrů odvolal

O co jde v kauze Diag Human?

Firma Coneco podnikatele Josefa Šťávy (na snímku) chtěla na začátku 90. let zpracovávat v Česku krevní plazmu. Mělo jít o obchod s ročním obratem v řádu stamilionů korun. V roce 1992 ale tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar napsal dánskému partnerovi Josefa Šťávy, společnosti Novo Nordisk, že má pochybnosti o serióznosti Coneca. Dánská společnost pak se Šťávou obchodní aktivity přerušila a trh s plazmou obsadila v Česku konkurence.

Šťáva pak začal požadovat po státu ušlý zisk. V roce 1998 mu rozhodčí senát přiznal nárok na odškodnění i na veřejnou omluvu. O pět let později Šťáva od státu dostal cca 326,6 milionu korun. Ve středu 13. června ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo, že stát prohrál arbitráž, a musí podnikateli zaplatit 8,33 miliardy korun. A jak Šťáva přišel ke své problematické pověsti? Údajně udržoval kontakty se zástupci zbrojařských firem, kteří měli v obchodu používat metody za hranicí zákona.

Autor: