12. května 2012 16:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

To doživotí si zaslouží, míní sousedé odsouzené ženy

Okno do domu, kde žena zabila své čtyři děti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Okno do domu, kde žena zabila své čtyři děti | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

ŠIROKÝ DŮL Zbytek policejní pásky, uschlá kytice, nemluvní sousedé. Někdejší statek v Širokém Dole je i po osmi měsících stále tichým mementem děsivého vraždění.

Ten dům je támhle, ukáže jedna z obyvatelek Širokého Dolu na Svitavsku. Více ani slovo. Doživotní rozsudek nad pachatelkou děsivé vraždy čtyř vlastních dětí místní znají – ale jako by se celou věc snažili vytěsnit z myslí.

Před vchodem do mírně sešlé stavby stále leží zbytky uschlé smuteční kytky a zbytky vosku po svíčce, poštovní schránka se plní nevyzvednutými dopisy a složenkami. V okně visí papírový obrázek sluníčka, možná dílo jednoho z mrtvých dětí nebo jejich matky. "Od té doby tady snad nikdo nebyl," říká jeden ze sousedů. Stejně jako další nechce o tragédii mluvit.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nastěhovali se sem krátce před činem, nikdo je neznal. Jejich předchůdci byli bezproblémoví, ale prodali to. Nezlobte se, víc o tom nechci mluvit," dodává obyvatel protějšího domu a zavírá dveře.

Muž opravující střechu nedalekého úhledného penzionu se nechce vůbec vyjadřovat. „Je tu staveniště, běžte pryč, mrtvých tu už bylo dost,“ volá z výšky.

Historie případu:

  • Romana Z. podle spisu 2. září 2011 napadla v rodinném domě postupně své čtyři děti. Tři z nich zabila nožem, čtvrté udusila. Vzápětí se pokusila o sebevraždu. Na místo však dorazili policisté a zdravotníci, kteří ji zachránili.
  • Jejímu činu podle některých výpovědí předcházely neshody s partnerem. Měli se hádat o to, kdo se bude starat o děti.
  • U soudu Romana Z. tvrdila, že si nepamatuje na nic ze svého života, ani na partnera a své čtyři děti. Partnerovi u soudu vykala. „Nedokážu si představit, že bych někomu ublížila, natož děckám,“ řekla také u výslechu.
  • V pátek se po vyslechnutí doživotního rozsudku zhroutila.

Pověsti malebné obce ležící v blízkosti někdejšího královského věnného města Poličky čin nepomohl a místní už obtěžuje vysvětlovat zvědavcům, kde se stal jeden z nejkrutějších kriminálních činů posledních let v ČR.

„To doživotí si zaslouží,“ shodují se ale místní. Po činu připomínali, že za těch několik dnů nezaznamenali žádné známky možné tragédie, k dětem se prý matka chovala hezky, i když netušili, že mají celkem tři rozdílné otce.