Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Úsvit prošel faktury. Ať Okamura vrátí 760 tisíc, žádají spolustraníci

Prověrka: Úsvit by měl ukončit smlouvy na Okamurovu propagaci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prověrka: Úsvit by měl ukončit smlouvy na Okamurovu propagaci | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Prověrková komise zjistila formální chyby v hospodaření Úsvitu, zpronevěru nikoli. Předseda hnutí Tomio Okamura podle závěrů auditu porušoval stanovy, měl by taky vrátit 560.000 Kč za plány volebních kampaní.

Okamura a Fiala vyloučeni z klubu hnutí Úsvit

Poslanecký klub hnutí Úsvit dnes vyloučil ze svých řad předsedu hnutí Tomia Okamuru a poslance Radima Fialu, který frakci, sdělil předseda klubu Marek Černoch a tajemník Jan Zilvar. Hnutím zmítají vnitřní spory, například kvůli hospodaření.

Počet členů frakce Úsvitu klesne na 12. Z hnutí Úsvit v něm zbude jen Černoch. Zbývající poslanci jsou z řad nestraníků a Věcí veřejných.

Spory v devítičlenném Úsvitu naplno propukly, když se v únoru většina poslanců rozhodla založit nové politické uskupení. Okamura jejich jednání označil za puč a pokus o převzetí uskupení. Hnutí za sebou ale nemá, názor většiny poslanců totiž potvrdily předsednictvo a konference všech členů.

Komise doporučila vedení Úsvitu, aby vypovědělo některé smlouvy, mimo jiné na údajnou osobní Okamurovu propagaci. Novinářům to v úterý řekl poslanec za hnutí Úsvit Jiří Štětina, jenž měl audit na starosti.

Hnutí by mělo podle kontrolorů zrušit smlouvy mimo jiné s firmami ATM a 10 minut, které podle závěrů poskytují Okamurovi marketingové služby. Hnutí podle Štětiny tímto způsobem prohospodařilo pět milionů korun a komise další plánované výdaje v objemu 20 milionů nedoporučuje. „Komise neshledala formální nedostatky při uzavření nebo fakturaci výdajů,“ řekl Štětina.

Okamura by měl vrátit peníze, hrozí mu žaloba

Úsvit by měl požadovat po Okamurovi vrácení více než půl milionu korun kvůli tomu, že plán kampaně před doplňovacími senátními volbami a evropskými volbami měl zpracovat z titulu funkce, nikoli za úplatu, uvedl Štětina. Okamura dosud podle něho neuhradil ani úrok asi 200.000 korun, předsednictvo by s ním mělo záležitost řešit.

V souvislosti s tím, že komise neshledala zpronevěru, by mělo vedení hnutí podat podle závěrů komise trestní oznámení na Okamuru a Jana Nováka pro podezření z pomluvy.

Komise potvrdila, že dlouhodobé závazky hnutí dosahují sta procent částky, kterou Úsvit dostane na provoz od státu. Hnutí má podle zprávy řadu závazků u kampaně a při jejich neuhrazení mu údajně hrozí soudní spory, insolvence nebo konkurz.

Spory v devítičlenném Úsvitu naplno propukly, když se v únoru většina poslanců rozhodla založit nové politické uskupení. Okamura jejich jednání označil za puč a pokus o převzetí strany. Hnutí za sebou ale nemá, názor většiny poslanců totiž potvrdily předsednictvo a konference strany.

Tomio Okamura by měl vyvodit odpovědnost za nehospodárné utrácení peněz Úsvitu, uvedlo předsednictvo. Kritizovalo taky bývalého revizora hnutí Fialu. Okamura se vůči výzvě, aby kvůli hospodaření Úsvitu vyvodil osobní odpovědnost, ohradil. Uvedl, že vůbec nemá přístup do účetnictví hnutí. 

Prověrková komise zjistila v hospodaření Úsvitu formální chyby, zpronevěru nikoli

Okamura podle závěrů auditu porušoval stanovy, měl by taky vrátit 560.000 Kč za plány volebních kampaní a uhradit úrok 200.000 korun, řekl novinářům poslanec za Úsvit Jiří Štětina, jenž měl audit na starosti. Okamura tvrdí, že úrok předsednictvo hnutí minulý týden zrušilo a 560.000 korun byly jeho peníze, kterými na žádost vedení Úsvitu financoval kampaň.

Hnutí by mělo podle kontrolorů zrušit smlouvy mimo jiné s firmami ATM a 10 minut, které podle závěrů poskytují Okamurovi marketingové služby. Hnutí podle Štětiny tímto způsobem prohospodařilo pět milionů korun a komise další plánované výdaje v objemu 20 milionů nedoporučuje.

Okamura tvrdí, že výpověď smluv navrhoval již dřív. Poukázal zároveň na jinou smlouvu s firmou, v níž je podle něj jednatelem člen předsednictva z řad „pučistů“. Podrobnosti sdělit nechtěl. Hnutí podle Okamury firmě vyplatilo už 30 milionů a dalších 30 milionů má teprve vyplatit. „Jsou to obrovské peníze a já se nedivím, že stojí za to zlikvidovat kompletně jednoho člověka,“ prohlásil.

Předsednictvo pověřilo tajemníka Jana Zilvara, aby v souladu se závěry auditu podal trestní oznámení kvůli podezření z pomluvy na člena hnutí Jaroslava Nováka a Okamuru, když prý mluvili o vyvádění peněz a kvůli hospodaření hnutí podali trestní oznámení. Okamura si za tímto oznámením stojí. „Rád bych, aby vše vyšetřila policie, uvedl.

Předseda Úsvitu přitom zmínil i další platby firmě Beton & Print za komunální kampaň. Faktury byly podle Okamury za propagaci i v místech, kde Úsvit vůbec nekandidoval.

Komise potvrdila dřívější tvrzení, že dlouhodobé závazky hnutí dosahují sta procent částky, kterou Úsvit dostane na provoz od státu. Jde o desítky milionů korun. Okamura naopak říká, že aktuálně je hnutí do konce volebního období v plusu asi 20 milionů korun.

Hnutí má podle zprávy auditorů řadu závazků z kampaní a při jejich neuhrazení mu údajně hrozí soudní spory, insolvence nebo konkurz. Okamura na rozdíl od předsednictva tuto komisi zpochybňuje. Nazval ji kvůli složení komisí Věcí veřejných. Předsednictvo zase kritizovalo za nečinnost bývalého revizora hnutí Radima Fialu.

Spory v devítičlenném Úsvitu naplno propukly, když se v únoru většina poslanců rozhodla založit nové politické uskupení. Okamura jejich jednání označil za puč a pokus o převzetí strany. Hnutí za sebou ale nemá, názor většiny poslanců totiž potvrdily předsednictvo a konference strany.

,

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!