Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Skončily kontroly na slovenské hranici. Na místě zůstanou posílené hlídky

ilustrační snímek foto: ČTK

V noci na neděli skončily stálé hraniční kontroly na česko-slovenských hranicích, které Česko kvůli nárůstu migrace zavedlo koncem loňského září. V příhraničním prostoru na silnicích i mimo ně ale zůstane zvýšený dohled policie.
  10:17

„Včerejší půlnocí skončilo opatření ke znovuzavedení kontrol na hranicích se Slovenskem, v rámci kterého jsme společně s armádou a celní správou více než 4 měsíce plnili úkoly v oblasti potírání nelegální tranzitní migrace,“ uvedla policie na Twitteru.

Jihomoravští policisté zadrželi za loňský rok na hranicích se Slovenskem zhruba 14 000 nelegálních migrantů. Od 29. září, kdy byly zavedené intenzivní kontroly, jich bylo téměř 6 000. V lednu už počet zadržených migrantů výrazně klesl díky kontrolám i díky počasí, řekl jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil.

Pokračovat budou podle ministra vnitra Víta Rakušana společné kontroly ve vlacích na slovenské straně hranice tak, aby případní odhalení migranti zůstali na Slovensku. Obě strany budou také pracovat na smlouvě, která umožní užší spolupráci v době krizí, mezi které migrační patří, uvedl ministr.

Změnu podle něj umožnil úbytek zadržených migrantů. Zatímco loni v září jich bylo na Slovensku zachyceno každý den zhruba 400, nyní se jejich počty pohybují v jednotkách.

Dočasné hraniční kontroly v Schengenu

Vláda vyčerpala čtyři měsíce z půlroční lhůty, po kterou mohou země schengenského prostoru rozhodnout o dočasných hraničních kontrolách. Zavedla je po strmém nárůstu počtu migrantů zejména ze Sýrie, kteří přes Slovensko a ČR mířili do států západní Evropy. Při tranzitní migraci loni policie v ČR odhalila 21 852 běženců, o rok dřív jich bylo 1 330.

Policejní kontroly jsou nyní již jen namátkové. I po zrušení stálých kontrol ale bude v příhraničním prostoru sloužit navíc 70 policistů na směnu.

Kontroly od loňského září do 25. ledna podle ministerstva vnitra prověřily víc než tři miliony lidí. Při migraci policisté zajistili 9 567 lidí a vstup neumožnili 2 545 z nich. Zadrželi také 141 lidí podezřelých z převaděčství.

Ukončení stálých kontrol uvítalo Slovensko, které jejich zavedení loni na podzim kritizovalo. Slovenské ministerstvo vnitra opakovaně uvedlo, že migraci je třeba řešit například ochranou vnějších schengenských hranic, včasným přijímáním opatření na nadnárodní úrovni či sladěním vízové politiky zemí mimo EU, které jsou součástí takzvané balkánské trasy pohybu uprchlíků.

Autoři: ,

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat