Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Ukrajinský exministr zůstane v Česku

Česko

PRAHA Městský soud v Praze včera zamítl žádost Ukrajiny o vydání bývalého ministra hospodářství Bohdana Danylyšyna. Čekalo se to, Danylyšyn letos v lednu dostal v Česku azyl. „Vydání je nepřípustné právě z důvodu udělení azylu,“ konstatoval soud.

Danylyšyn byl v Česku zadržen na základě žádosti ukrajinských úřadů loni v říjnu. Kyjev ho stíhá za zneužívání ministerských pravomocí při sjednávání státních zakázek. „Ta obvinění jsou politickou machinací, ničeho protizákonného jsem se nedopustil,“ řekl bývalý ministr LN po vynesení verdiktu. „Jsem vděčný České republice za prokázanou vstřícnost. Chci se věnovat makroekonomii, která je mým oborem,“ doplnil Danylyšyn a hrdě ukazoval svůj průkaz azylanta chráněného ženevskou úmluvou. Na Ukrajině je trestně stíháno za údajné ekonomické podvody několik členů bývalého kabinetu, včetně expremiérky Julie Tymošenkové. Ti obvinění považují za politicky vykonstruovaná. Podle mluvčí české kriminální policie Pavly Kopecké je podle údajů ukrajinské strany pětačtyřicetiletý Danylyšyn podezřelý z toho, že v roce 2007 zvýhodnil firmu, která dodávala státu maziva a paliva.

„Pokud vím, tak jsem jediný člen kabinetu Tymošenkové, jenž požádal v zahraničí o azyl,“ uvedl Danylyšyn s tím, že jeho žádost o azyl byla řádně projednána a nedostal ho „seshora“ na příkaz z české vlády.

„V současnosti jsme nezaznamenali žádný nárůst ukrajinských žadatelů o azyl,“ konstatoval pracovník odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Petr Novák. Dodal ale, že od změny vlády na Ukrajině uběhla zatím jen krátká doba na to, aby se změna v počtu žadatelů projevila. V Česku jsou žádosti Ukrajinců o azyl v naprosté většině zamítány, protože žadatelé nedokážou prokázat pronásledování ze strany státu.

***

VIP azylanti v Česku

* Kromě Bohdana Danylyšyna (na snímku) jsou v ČR i jiní známí cizinci. * Loni v Česku získal azyl Ronaldo Jiménez Pozada, politický vězeň z Kuby.

* Útočiště v ČR nalezla i Jelena Silajdžičová z Bosny a Hercegoviny, někdejší producentka filmaře Emira Kusturici a ředitelka mezinárodního romského festivalu Khamoro.

* Z téže země zažádala české úřady úspěšně o azyl Goranka Oljačaová, někdejší válečná reportérka Rádia Sarajevo, nyní redaktorka ČRo.

Oljačaová získala řadu novinářských ocenění, mimo jiné Národní cenu Prix Bohemia Rádio 2004.

* V Rádiu Svoboda v Praze působí jedna z vůdčích postav běloruské protilukašenkovské opozice Sergej Navumchyk, bývalý člen parlamentu, kterému se podařilo z Běloruska uprchnout za dramatických okolností přes Česko do USA. V Bělorusku je i díky vysílání z Prahy stále respektovanou politickou osobností.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...