19. května 2009 11:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Umělci vyrazí na Hrad kritizovat Klause

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus | foto: Lidové noviny

PRAHA Na protest proti jednání prezidenta Václava Klause v domácí i zahraniční politice uspořádá několik umělců ve čtvrtek na Pražském hradě happening. Setkání pod názvem Počemu? (rusky proč) organizují známý Klausův odpůrce, sochař David Černý s režiséry Václavem Marhoulem a Petrem Zelenkou či muzikantem Davidem Kollerem.

"Vadí nám zejména jeho kroky vedoucí k destabilizaci Evropské unie, jeho jednání ohledně ratifikace lisabonské smlouvy a jeho proruská orientace," řekl Marhoul.

Mezi těmi, kdo se chtějí Klause zeptat na některé jeho kroky, jsou i novinář a hudebník Jan Macháček, režisér Vladimír Michálek, Martin Putna, spisovatel Ondřej Neff, režisér Jan Hřebejk, herečka Eva Holubová, architekt Jiří Boudník či spisovatelka a scenáristka Tereza Brdečková.

Happening vyvrcholí předáním jejich otázek prezidentské kanceláři, neboť Klaus v té době - podle nich příznačně - předsedá summitu Rusko - EU v Chabarovsku.

Černý ve shodě s některými politiky bývalé vládní koalice tvrdí, že Klaus přispěl k pádu vlády Mirka Topolánka. Prezidenta Černý stejně jako například herečka Eva Holubová kritizuje delší dobu, a to nejen za jeho postoje k Evropské unii, ale i za jeho názory na klimatické změny a další ekologické problémy.

ČTK, Lidovky.cz

Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem
Každá ponožka jiná na podporu lidí s Downovým syndromem

21. března je Světový den Downova syndromu, který bývá označován také jako Ponožkový den. Podpořit lidi s tímto postižením může každý. Stačí si obléknout veselé ponožky a hlavně každou jinou.

Najdete na Lidovky.cz