Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Univerzity prověří starší diplomky. Kontroly prací zahájila Masarykova univerzita

Česko

  6:00
Praha/Brno - Nedávné trable tří ministrů s opisováním v diplomových pracích z let 2004, 2005 a 2007 mají nepřímou dohru. Některé vysoké školy dle informací LN uvažují o zpětných kontrolách prací. Byť se žádná z afér netýkala Masarykovy univerzity, právě brněnská škola, jež po roce 2008 zaváděla antiplagiátorské systémy, chce vědět, jak vedoucí či oponenti zvládali kontroly. Tím trochu tlačí na ostatní školy – třeba na Mendelovu univerzitu, Univerzitu Tomáše Bati či Ostravskou univerzitu, jejichž školitelé u ministrů nezachytili banální plagiáty či absence citací.

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek foto: Tomáš Hájek

„Vysoké školy musejí nyní přesvědčit veřejnost, že dělají maximum, aby již k takovému jednání nedocházelo,“ řekl LN Mikuláš Bek, místopředseda České konference rektorů a kandidát do Senátu. Na Masarykově univerzitě už spustil namátkovou kontrolu starších textů z různých fakult.

ZVĚŘINA: Brno je první. Vysoké školy se k opisování musí nějak postavit

Školy nejsou v názorech jednotné. „My zpětné kontroly diplomových prací provádět nebudeme,“ řekl LN Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy. Podle něj stávající systém funguje dobře; nedávno zahájil řízení o odebrání titulu v případě doloženého plagiátu. 

Naopak „vedení Univerzity Palackého prodiskutuje otázku přezkumu starších prací v pondělí“, řekl LN rektor Jaroslav Miller. Ani Technická univerzita v Liberci to nevylučuje. „Klidně to můžeme udělat. Třeba prověříme některé politiky, kteří u nás studovali,“ říká rektor Miroslav Brzezina. 

Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA
Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA

Maminko, svědí! Trápí vaše dítě citlivá a suchá pokožka? Bojujete s atopickým ekzémem? Právě teď má 20 testerů možnost vyzkoušet zklidňující a...